Miért jó a kínai napelem?

Sokan úgy gondolják, hogy a Kínából érkező termékek mind silány, gyenge minőségűek. Ám ez közel sincs így!

Sőt a napelemek tekintetében ez a kijelentés teljesen megcáfolható. Az ázsiai országot gyakran emlegetik a világ gyáraként is, ami arra utal, hogy a körülöttünk megtalálható különböző termékek többsége Kínából származik. Viszont ebben a cikkben kimondottan a napelemekkel fogunk foglalkozni, és azzal, hogy eloszlassuk azt a tévhitet, hogy a kínai panelek vásárlása és használata kockázatot jelenthet.

ÉRDEMES KÍNAI NAPELEMEKET VÁSÁROLNI!

Az tudni érdemes, hogy gyakorlatilag szinte minden napelem Kínában, vagy a Kelet-, Délkelet-Ázsiában készül. Mint minden más európai, vagy amerikai márkánál maga a termék legyártása az ázsiai kontinens valamely országához köthető. Így ha német, svájci, vagy amerikai panelnek eladott napelemet vásárolunk, akkor az is minden bizonnyal valamelyik távol-keleti államból érkezhetett.

A kínai gyártók egyik nagy előnye, hogy jó minőség mellett kedvező áron is tudnak termelni. A megfelelő minőségre pedig a termékre adott 20-25 éves garanciaidő is utal. A világ legnagyobb napelemparkjai is mind kínai napelemekből épültek fel, és jelenleg is gond nélkül termelnek. De ugyanez jellemző világ szinten milliónyi háztartásra, ahol már több éve hibamentesen üzemel a kínai panelekből álló napelemes rendszer.

A legismertebb kínai napelemek a következők:

HISUNAGE

ASTRONERGY

LONGI

ZNSHINE

CSUN

 

Ezeknek a napelemeknek, gyártóknak a többsége szerepel a TIER 1-es listán, ami azt jelenti, hogy megbízható pénzügyi háttérrel rendelkező előállítóról van szó. Miért is fontos ez? Mivel messziről, hetek alatt érnek csak Magyarországra a napelemek, ezért nem árt, ha az adott gyártó cég stabil pénzügyi háttérrel rendelkezik, folyamatos ellátást és gyártást tud biztosítani, valamint hosszú távon is életképes tud lenni, ami nem mellékes a panelekre vállalt hosszú garanciát figyelembe véve.

A fent felsorolt gyártók közül a LONGI-ról nem érdemes túl sokat beszélni, hisz ők már elérték, hogy a neve magáért beszéljen. A cég jelenleg a világ legnagyobb napelem gyártói között van. A ZNSHINE szintén jó hírnevű vállalat a piacon.

A koronavírus némiképp növelte az ellenszenvet a kínai termékek iránt, hogy a járvány kirobbanásának gócpontja pont az ázsiai ország volt. Az emberek attól tartottak, hogy a Kínából érkező napelemek, inverterek fertőzöttek. Ez viszont abszolút felesleges volt! Tudni kell, hogy a termék legyártása és Magyarországra érkezése és a telepítés között több hét, hónap is eltelik. Ráadásul ezeket a napelemeket a higiéniai elvárásoknak megfelelően kezelik és szállítják a gyárból egészen az ügyfélig. Így pedig nem kell tartani attól, hogy a napelemeken bármiféle fertőző életforma jelen lehet.

JAVASLATOK NAPELEMVÁLASZTÁSHOZ

A napelemek esetében érdemes nyomon követni az aktuális trendeket, mivel a piac rendkívüli ütemben fejlődik. Egyre jobb hatásfokú, egyre nagyobb névleges teljesítményű napelemek kerülnek a piacra. Kijelenthető, hogy minden évnek megvan a maga jellemző panele. Az elmúlt évek a 270-es, 275-ös, 280-as panelekről szóltak, napjainkban pedig egyre inkább veszik át a terepet a nagyobb 300 Wp feletti napelemek.

A fejlesztés ugyanakkor a formavilágot és összetételt is érintik. Gyakoriak már a felezett cellás napelemek, és előfordulnak már hibrid, perovszkit-szilícium alapú cellás panelek is. Ezek mind jobb hatásfokot biztosítanak, lehetővé téve, hogy adott besugárzás mellett minél több energiát termelhessenek. Emellett érdemes azon is elgondolkodni, hogy mono- illetve polikristályos napelemet választunk. Mindkét típusnak megvan a maga előnye, így azt érdemes megvizsgálni, hogy a fejlesztendő ingatlanra és pénztárcánknak melyik a megfelelő. 

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.