Összesen 825 tonna régi, leselejtezett, környezetszennyezőnek minősített ólom-savas akkumulátort foglaltak le a hatóságok a rotterdami kikötőben tavaly októberben végzett ellenőrzés során, a szállítmányt a Karib-térségből Indiába próbálták becsempészni - számolt be kedden a holland környezetvédelmi és szállítási felügyelet (ILT).

Több mint 800 tonna leselejtezett ólom-savas akkumulátort foglaltak le a rotterdami kikötőben

Az akkumulátorok Jamaicából és az Egyesült Államokhoz tartozó Puerto Ricóból tartottak India felé, ahol hulladékként feldolgozásra vártak. Az ILT megdöbbenését fejezte ki a csempészáru hatalmas mennyisége miatt. A szállítmányozási papírok szerint a konténerek, amelyekben a környezetre veszélyes akkumulátorokat találták, “ártalmatlan műanyag- és fémhulladékot tartalmaztak“. A szállítmánynak ráadásul nem voltak megfelelő útengedélyei. A felügyelet nem engedélyezte a szállítmány továbbítását India felé, azzal érvelve, hogy az tűzveszélyes, emiatt a konténerek még mindig a rotterdami kikötőben vannak. A nemzetközi jog szerint az ólom-savas akkumulátorokat vissza kell küldeni abba az országba, ahonnan származnak. A holland szervek jelenleg az amerikai és a jamaicai hatóságokkal együttműködve keresik a megoldást.

A felügyelet hangsúlyozta, hogy a szóban forgó ólom-savas akkumulátorok súlyosan mérgező anyagokat tartalmaznak, amelyek károsak az emberekre és a környezetre. A helytelen vagy nem biztonságos feldolgozás sérülést vagy környezeti károkat okozhat. “Az is kérdéses volt, hogy Indiában felelősségteljes feldolgozás történt volna-e” – közölte az ILT.

Ajánlott tartalom

Szili Katalin: minden tekintetben kiemelten kezeli a fenntarthatóság kérdését a PTE

Az oktatás, a kutatás és az üzemeltetés terén is kiemelten kezeli a fenntarthatóság kérdését a Pécsi Tudományegyetem (PTE), amely a "legzöldebb"magyarországi felsőoktatási intézmény - hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, az intézményt fenntartó kuratórium elnöke a baranyai vármegyeszékhelyen.