Az EEPR program fel nem használt forrásai uniós és tagállami szinten is kiemelkedő többletforrást jelenthetnek az energiahatékonysággal és megújuló energiával kapcsolatos beruházások finanszírozásánál Olajos Péter szerint.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) energia és klímapolitikai helyettes államtitkára úgy véli, e források áttételesen hozzájárulnak a fenntartható energiafejlesztések előmozdításához is.
Az NGM keddi sajtóközleménye ismerteti: az Európai Bizottság 2009 júliusában indította el European Energy Programme for Recovery (EEPR) elnevezésű gazdaságélénkítő programját, amelynek célja a gazdasági visszaesést követő fellendülés ösztönzése. A program támogatási keretéből mintegy 114 millió eurót (32 milliárd forint) nem használtak fel, így az Európai Tanács Energia Munkacsoportjának legutóbbi ülésén kezdeményezte e források átcsoportosítását, illetve újra elosztását.
A módosítástervezet részletes vitájára az Energia Munkacsoport július 7-i ülésén kerül sor, így az Európai Parlament már júliusban megszavazhatja a módosító indítványokat. A támogatások lekötésének határideje 2011. március 31.
A munkacsoport júniusi ülésén Magyarország képviselője, Jakab Marianna ismertette a magyar álláspontot, miszerint Budapest támogatja a fel nem használt 114 millió euró átcsoportosítását az energiahatékonysági és megújuló energiával kapcsolatos kezdeményezések finanszírozására. A magyar kormányzat egyetértett azzal a célkitűzéssel is, hogy a beruházási támogatások kedvezményezettjei az önkormányzati és regionális állami szervezetek legyenek, valamint olyan magánvállalkozások, amelyek e hatóságok nevében járnak el.
Nagy Attila magyar képviselő szorgalmazta, hogy a pályázati rendszer kialakításánál vegyék figyelembe a tagországok eltérő gazdasági, pénzügyi és intézményi hátterét, és ennek megfelelően a tagállamok számára azonos feltételeket biztosító rendszert dolgozzanak ki. Az Európai Bizottság a magyar felvetésre reagálva, az ésszerű földrajzi és pénzügyi egyensúlyt megteremtő pályázati struktúra mellett tette le a voksát – ismerteti a tárca közleménye.
A tervezet szerint az EEPR második ütemében már a kis- és közepes méretű városok, kezdeményezések valamint innovációs, demonstrációs és pilot projektek támogatására is lehetőség nyílik.