19 kamionnyi hulladékot szállítottak el a Pilisi Parkerdőből

A felszámolt illegális hulladéklerakókban – feltehetően a lakott területek közelsége miatt – az építési hulladék és a gumiabroncs “vezetett”, előbbi tette ki az összes szemét 70 százalékát. A második leggyakoribb gumiabroncsból 240 köbmétert szedtek össze az erdőkből, míg a harmadik a szilárd ipari lom – megunt, elromlott és kidobott készülékek, berendezések – volt, ebből 183 köbmétert távolítottak el. A kommunális hulladék mennyisége 66 köbmétert tett ki. A munkálatok során az erdészek 4 köbméter palát is találtak, amely veszélyes hulladéknak minősül, rákkeltő azbeszttartalma miatt. Az erdők megtisztítása során több helyen növényzettel már teljesen benőtt szeméthalmokra bukkantak. A közleményben megjegyzik, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. által koordinált programba kapcsolódva a Pilisi Parkerdő előzetesen a ténylegesnek töredékére, 570 köbméterre becsülte az illegális hulladék mennyiségét.

Mivel az illegális szemétlerakók a leghatékonyabban a megelőzéssel szüntethetők meg, ezért a Pilisi Parkerdő több sorompót és tiltó táblákat is kihelyez a legveszélyeztetettebb területekre, hogy megakadályozza a behajtást és a hulladék lerakását. Hozzátették: a Pilisi Parkerdő által kezelt erdőkben évente 25 millió látogatást regisztrálnak, ami a járvány időszakában még nőtt is, és ez különösen hangsúlyossá teszi a hulladékmentesítés fontosságát. Szomorú tapasztalatnak nevezték ugyanakkor, hogy míg a természetjárók egyre környezettudatosabbak és mind kevesebb szemetet hagynak maguk mögött, addig az illegálisan kirakott hulladék mennyisége évről évre jelentősen nő.

Ajánlott tartalom

Félidejéhez érkezett az Újszülöttek erdeje mintaprogram

Félidejéhez érkezett az Újszülöttek erdeje elnevezésű, az országfásítás részeként 2020-ban meghirdetett mintaprogram - közölte az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára.