E két technológia együttes súlya éves átlagban jóval kisebb, 2018-ban együttvéve a három százalékot sem érte el – írja keddi számában a Világgazdaság. A gazdasági napilap ismerteti, hogy miközben a nap- és szélalapú áramtervelés nyilván máskor is megugrik hosszabb-rövidebb időre a vasárnapi eset mintájára, természetesen az is gyakori (az éjszakai szélcsendek idején), hogy mindkét technológia egyszerre hever parlagon. A napi adatnál reálisabb képet adó éves statisztika szerint 2018-ban a bruttó hazai áramtermelés 11,7 százaléka származott megújuló forrásból, ezen belül a szélre 16,2, a napra pedig 16,5 százalék jutott a Magyar Energetikai és Közmű Szabályozási Hivatal legfrissebb adatai szerint. E számok alapján tehát a bruttó országos áramtermelésnek mindössze nem egész 1,9 százalékát adták a szélparkok és 1,93 százalékát a naperőművek. Miközben az ország szélerőmű-kapacitásai évek óta változatlanok, addig a múlt évben számos kisebb és néhány jelentős nagyságú naperőművet is átadtak. A hivatal 2019 októberében már jelezte, hogy míg 2018 végégig 726 ezer megawattnyi napelemes kapacitást kapcsoltak a hazai villamosenergia-hálózatra, 2019. június 31-ig már 1,1 gigawatt fölött járt az ország, a hivatal pedig további 1,4 gigawattnyi kapacitás támogatására is kiadott engedélyt, ezek nagy része a következő években épülhet meg.
Címkékalternatív energia fenntarthatóság fotovoltaikus napelem fotovoltaikus panel Környezetvédelem megújuló energia napelem napelem ár Napelem Békéscsaba Napelem Budapest Napelem Eger Napelem Győr Napelem Kaposvár Napelem Kecskemét Napelem Miskolc Napelem Nyíregyháza Napelem Pécs napelem rendszer napelem rendszer ár Napelem Salgótarján Napelem Szeged Napelem Székesfehérvár Napelem Szekszárd Napelem Szolnok Napelem Szombathely Napelem Tatabánya Napelem Veszprém Napelem Zalaegerszeg Napenergia naperőmű solar solar energy zöld energia zöld energiaforrás
Ajánlott tartalom
Szakértő elárulta, hogyan csökkenthetők a vállalat energia terhei
A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián szakértők hangsúlyozták, hogy a megújuló energiaforrások és az energiatárolás megfelelő alkalmazásával a vállalatok optimalizálhatják költségeiket, sőt, akár bevételi forrást is teremthetnek a hálózat számára.