200 millió eurós szélerőműparkot épít az Alstom Skóciában

A nagyszabású európai szélerőműpark-projekt jelentős mérföldkő az Alstom 3 MW teljesítményű ECO 100 szélturbináinak alkalmazásában.

Az Alstom több mint 200 millió euró értékű szerződést kötött a Scottish Power Renewables (SPR) energiaszolgáltatóval, a spanyol Iberdrola Renovables energiakonszern leányvállalatával a skóciai Whitelee Szélerőműpark 217 MW-os kapacitásbővítésére. A megállapodás értelmében az Alstom 2012 májusáig 69 darab, egyenként 3 MW teljesítményű ECO 100 szélturbinát, valamint 6 darab, egyenként 1,67 MW teljesítményű ECO 74 szélturbinát állít üzembe. A szerződés magában foglalja a szükséges eszközök beszerzését, a szállítást, telepítést, az üzembe helyezést, valamint az erőműpark üzemeltetését és karbantartását.
„A megrendelés technológiai szempontból óriási mérföldkőnek számít, és tovább erősíti a kapcsolatunkat a Scottish Powerrel, valamint természetesen az Iberdrolával, akiknek a megbízásából már hat, mintegy 185 MW összteljesítményű szélerőműpark-projektet valósítottunk meg Európában” – emelte ki Alfonso Faubel, az Alstom szélenergia üzletágának alelnöke. „Mindez jól mutatja, hogy az Alstom komoly erőfeszítéseket tesz a környezet megóvása érdekében.”

A whitelee-i szélerőműpark kapacitásbővítése jelenleg az egyik legjelentősebb szélenergia-projekt Európában, ami az Alstom nagyteljesítményű ECO 100 szélturbináinak alkalmazását tekintve az első nagyszabású projekt. A megállapodás egyúttal jól fémjelzi az Alstom elkötelezettségét a folyamatosan bővülő brit megújulóenergia-piac iránt.
„Az Alstom a brit energiatermelési ipar egyik legjelentősebb szereplője, amely most a megújuló energia frontján is jelentőset lép előre. A szerződés létrejötte, valamint a dél-walesi Maesgwyn közelében létesítendő 26 MW-os szárazföldi szélerőműpark építése kétséget sem hagy afelől, hogy vállalatunk a brit megújulóenergia-szektor elkötelezett híve” – fogalmazott Stephen Burgin, az Alstom Power UK elnöke.

Az Alstom jelenleg egy 13 darab ECO 80 szélturbinából álló, 26 MW összteljesítményű szélerőműparkot alakít ki a walesi Maesgwyn közelében a Pennant Walters megbízásából, illetve nemrég fejezett be egy 15 MW kapacitású szélerőműpark-projektet a Scottish Power Renewables megbízásából a skóciai Clachan Flatsben, melynek hivatalos átadására július 26-án került sor. A 9 darab Alstom ECO 74 turbinából álló új szélerőműpark több mint 8500 háztartás villamosenergia-szükségletét képes ellátni.
Az Egyesült Királyság 2020-ra villamosenergia-szükségletének mintegy 35%-át megújuló energiaforrások révén kívánja biztosítani, amelynek jelentős része a szélenergiából származna. A kitűzött cél elérése érdekében az Egyesült Királyságnak a jelenlegi körülbelül 3 GW-hoz képest mintegy 14 GW-tal kellene növelnie szárazföldi szélenergia-kapacitását. Az európai szélenergia-szektor jelentős bővülés előtt áll. A telepített szélenergia-kapacitás az 1995-ös 2,5 GW-ról 2009 végére alig 15 év alatt 74,8 GW-ra nőtt, de ez a kapacitás 2020-ra akár a 230 GW-ot is elérheti*.
Az említett projekteken kívül az Alstom és az Iberdrola Renovables arról is megállapodást kötött, hogy 2011-ben 60 darab, egyenként 1,67 MW teljesítményű ECO 80 szélturbina telepítésével 100 MW-tal, 2012-ben pedig 29 darab, egyenként 1,67 MW teljesítményű ECO 80 szélturbina üzembe állításával további 49 MW-tal növelik a spanyolországi szélerőmű-kapacitást. Az Alstom és az Iberdrola Renovables kapcsolatát nemcsak a világ számos pontján megvalósított szárazföldi projektek fűzik szorosabbra, hanem a tengeri telepítésű szélenergia-technológiák fejlesztése terén megvalósuló együttműködés is tovább erősíti.

Az Alstom ECO 100 és ECO 110 szélturbinái a vállalat új, 3 MW kapacitású ECO 100-as platformcsaládjába tartoznak, amely mind a turbinateljesítmény, mind a tényleges energiatermelés szempontjából jelentős technológiai előrelépést jelent. A 100 méter rotorátmérőjű, közepes és nagy szélerősségre egyaránt alkalmas ECO 100 turbina az Európában rövid idő alatt piaci szabvánnyá váló új, 3 MW teljesítményű szárazföldi szélturbina-technológia egyik legkiemelkedőbb képviselője. Az Alstom valamennyi szélturbinája az ALSTOM PURE TORQUE ™ egyedülálló rotorkímélő technológiával készül, amely a megbízhatóbb működés érdekében csökkenti az áttételházra és az erőátviteli egységekre gyakorolt torziós nyomatékot.
*Forrás: Európai Szélenergia Társaság

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.