2015-től kötelező lesz szelektálni

Két év és indul az ötmilliárdos lakossági szelektív hulladékprojekt. Konkrétum egyelőre nulla, a kiadások viszont már most milliárdokra rúgnak.

2015 januárjától mindenkinek kötelező lesz a szelektív hulladékgyűjtés – a többi közt erről döntött nemrég a parlament. Az Országgyűlés elsöprő többséggel – 288 igen, 55 nem szavazattal és 3 tartózkodás mellett – szavazta meg az új, hulladékról szóló törvényt októberben, írja az fn24.hu. Mostantól három év áll a környezetügyért felelős államtitkárság és az önkormányzatok rendelkezésre, hogy kiépítsék az úgynevezett „házhoz menős” szelektív gyűjtést, azaz amikor a szemétszállítók közvetlenül a házaktól, társasházaktól viszik el a válogatott hulladékot. A kormány elsődleges célja a szabályozással „a hulladékképződés megelőzése, ha pedig ez nem valósítható meg, minél több hulladék esetében lehetővé kell tenni az újbóli használatot, illetve az újrafeldolgozást annak érdekében, hogy a lerakókba minél kevesebb szemét kerüljön.” Ezzel segítve a gazdaságot és kímélve a környezetet – írja a minisztérium. A háztartási és az ahhoz hasonló hulladékból származó üveg-, fém-, műanyag- és papírhulladék újrahasználatra történő előkészítésének és újrafeldolgozásának mértékét 50 százalékra, a nem veszélyes építési-bontási hulladék újrahasználatra történő előkészítését, újrafeldolgozását és egyéb, anyagában hasznosítását pedig 70 százalékra kell növelni 2020-ig az Európai Unió irányelve alapján. Ennek feltételeit teremtette meg – az államtitkárság közleménye szerint – az új törvény.

A törvény módosító indítványa – miután az eredeti tervezetet Áder János államfő visszaküldte megfontolásra – jelenleg elfogadásra vár. Az azonban szinte már most biztos, hogy a lakosságot érintő szelektív hulladékgyűjtésre vonatkozó jogszabályok érdemben nem fognak változni. És bár az elgondolás megszületett, a gyakorlati megvalósításáról egyelőre sehol nem tudnak semmi biztosat. Hiába kerestük a Vidékfejlesztési Minisztériumot, hogy megtudjuk, milyen büntetés vár azokra, akik 2015 januárjától nem szelektíven gyűjtik a szemetet, illetve, hogyan ellenőrzik majd a törvényben előírtakat az egyes háztartásoknál. Mindössze annyit írtak lapunknak: „A hulladékról szóló törvény rövidesen újra a parlament elé kerül, a zárószavazásig a türelmét kérjük.” A BVK Holding Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t is megkérdeztük a többi közt arról, hogy mi történik, ha a szemétszállítók a házakhoz érve azt tapasztalják, hogy nem mindenki válogatta szét a hulladékot. Számíthatnak-e bármilyen büntetésre a renitens lakók? Konkrétumot azonban a BVK sajtósai sem tudtak mondani, „Erről az új, elfogadás előtt álló Hulladékgazdálkodási Törvény fog rendelkezni.” Hangsúlyozták: A hulladékkezeléssel kapcsolatos előírások betartásáért az ingatlantulajdonos felel, társasházak esetében pedig a közös képviselő. Kérdésünkre hozzátették: a szükséges beruházáshoz „a Fővárosi Önkormányzat KEOP (Környezet és Energia Operatív Program – szerk.) pályázaton nyert el támogatást, így a bevezetéshez szükséges eszközök EU-s támogatásból valósulnak meg. Ennek összege mintegy 5 milliárd forint.”

A szeméthasznosítás azon túl, hogy hatalmas löketet ad az iparág fellendülésének, a környezetszennyezők járulékát is súlyosan érintheti. A döntéshozók szankciós tételekről egyelőre nem beszélnek, azt mondják, a cél nem a büntetés, hanem a környezet védelme és a szemét hasznosítása. Egy biztos: 2014-től mindenki ugyanannyit fizet majd a szemétszállításért. Míg jelenleg –a hulladék mennyiségétől függően – jelentős eltérések tapasztalhatók a szemétdíjakban, 2014 januárjától központi hatósági árszabályozást vezetnek be. Ennek mértékét a végrehajtási rendeletben határozzák majd meg. A központi hatósági árszabályozás egyúttal azt is jelenti, hogy hulladékgazdálkodási közszolgáltatást csak nonprofit tevékenységként lehet majd végezni. Vagyis a jövőben is az önkormányzatok kötik meg a szerződést a szemétszállítókkal, de ezek közül a magántársaságok csak úgy maradhatnak fenn, ha megszerzik az úgynevezett közszolgáltatási engedélyt. Emellett minden szolgáltatónak kötelező lesz a jövőben ingyenesen biztosítani kisebb méretű kukákat is a lakosság számára.

Kevesen élnek a lehetőséggel
„Minden háztartásba eljuttatunk majd egy olyan edényzetet, amibe külön tudják gyűjteni a papír, a fém és a műanyag hulladékot, míg az üveget továbbra is az úgynevezett gyűjtőszigeteken kell elhelyezni. Ezekből jelenleg 930 darab van a fővárosban. Hiszek abban, hogy az emberek egyre inkább úgy fognak gondolkodni, hogy nemcsak saját magukra figyelnek, hanem azt tartják szem előtt, hogy úgy adják tovább a Földet a gyerekeiknek, unokáiknak, hogy minél kevesebb kárt tegyenek benne” – nyilatkozta Klug Lajos, az FKF Zrt. vezérigazgatója korábban. Hangsúlyozta: a „házhoz menős” szelektív gyűjtés a lakosság számára nem jár plusz költséggel, a háztartásokban élőknek mindössze annyi lesz a feladatuk, hogy a megfelelő tárolókba elkülönítve gyűjtsék a hulladékot. „Ma hazánkban 9,1 millió embernek van lehetősége szelektíven gyűjteni a szemetet. Mégis csupán 1,1 millión élnek ezzel rendszeresen. Ez a szám rendkívül alacsony, ennek pedig elsősorban az az oka, hogy még mindig rengeteg a tévhit. Sokan nem hiszik el, hogy a szelektív hulladékgyűjtés valóban hasznos, és hogy erre minden lehetőségük adott. Illetve ez részben nyilván belső motiváció kérdése is, ami sokaknál egyelőre hiányzik” – mondta lapunk megkeresésére Török Szabolcs, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) szóvivője.

Fizetni kell a lerakásért
Magyarországon jelenleg a hulladékmennyiség 25 százalékát hasznosítják újra, míg Nyugat-Európában ez az arány 97 százalék. A törvény 2013-tól hulladéklerakási járulékot is bevezet, ezt a hulladéklerakók üzemeltetőinek az elhelyezett hulladék mennyisége és fajtája alapján kell megfizetniük. A járulék mértéke 2013-tól évente növekszik majd 2016-ig. „A települési hulladék 75 százalékát lerakjuk, ezzel hagyjuk, hogy a benne rejlő értékek elvesszenek. A mostani rendszerben nem tulajdonítunk neki kellő nemzetgazdasági jelentőséget. Ezért vezettük be a lerakási járulékot, ami nem csak Nyugat-Európában, de a környező Közép-Európai országokban bevált, ezzel drágítjuk a lerakást, és arra ösztönözzük az egész rendszert, hogy a szelektív gyűjtés és a hasznosítás irányába mozduljon el” – közölte Rácz András környezet-és természetvédelemért felelős helyettes államtitkár.

Ádernek sem tetszik
A törvény egyelőre számos sebből vérzik. A jogszabály miatt az Európai Bizottság, valamint több EU-tagállam is kifogásokat emelt, elsősorban a többségi magántulajdonú közszolgáltató cégek államosítását bírálva. Az LMP “katyvasznak” nevezte az október 8-án elfogadott jogszabályt, Áder János köztársasági elnök pedig – mint azt fentebb írtuk – visszaküldte megfontolásra, igaz, nem a legfőbb érdemi kifogásokra hivatkozva.

Ajánlott tartalom

Elindult az állatvédelmi témahét

Kezdetét vette az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság által szervezett állatvédelmi témahét, melyhez több mint 307 ezer gyermek és közel 2400 oktatási és gyermekvédelmi intézmény csatlakozott - tájékoztatta az állatvédelemért felelős kormánybiztos hétfőn az MTI-t.