28 naperőmű jött létre az ország különböző pontján

Bilinszky Péter a projekt zárórendezvényén tájékoztatott arról, hogy a Környezeti és energiahatékonysági operatív program 2,1 milliárd forintos támogatásával megvalósult fejlesztés keretében 28, egyenként 0,5 megawatt (MW) kapacitású naperőmű jött létre az ország különböző pontjain. A rendszer névleges teljesítőképessége 13,911 MW, így az erőművek évente 69 ezer gigajoule (GJ) villamos energia megtermelésére képesek, ami több mint 8000 háztartás éves villamosenergia-szükségletének fedezésére elég. A létesítmények működésével évente közel 19 ezer tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása – részletezte. Az egységek közül a legtöbbet, 15-öt Oroszlányban, a helyi hőerőmű zagyterében, mezőgazdaságilag nem hasznosítható területen létesítették, de a többi naperőmű is jellemzően barnamezős beruházásként épült meg, nem hasznosított erőművi területeken, illetve önkormányzatoktól bérelt ingatlanokon.

A projekt keretében az oroszlányiakon kívül további öt létesült Pécsen, egy-egy pedig Berettyóújfalun, Dánszentmiklóson, Dorogon, Kunszálláson, Nyírcsaholyon, Pusztaföldváron, Sükösdön és Vésztőn. Az erőművek tervezett élettartama 25 év – ismertette az igazgató. Az MVM Zöld Generáció Kft. az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, jelenleg 7 szélerőművet és több mint 100 naperőművet üzemeltet Magyarország területén. A társaság a nyilvános cégadatok szerint 2022-ben 3,56 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 2,12 milliárd forintos adózott eredményt ért el, míg egy évvel korábban 2,1 milliárd forintos bevétel mellett 418 millió forintos veszteséggel zárt.

Ajánlott tartalom

Szakértő elárulta, hogyan csökkenthetők a vállalat energia terhei

A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián szakértők hangsúlyozták, hogy a megújuló energiaforrások és az energiatárolás megfelelő alkalmazásával a vállalatok optimalizálhatják költségeiket, sőt, akár bevételi forrást is teremthetnek a hálózat számára.