A Newcastle-i Egyetem kutatói 20 éven át dolgoztak a technológián, ami forradalmi változást hozhat a napelemek piacán.
Az elmúlt években számos olyan fejlesztésről esett szó, amely jelentős változást hozhat a napelemek gyártása, valamint a panelek által megtermelt elektromos áram tekintetében. Ezek legtöbbje azonban egyelőre csak koncepció, amiről nem tudni pontosan, mikor lehet belőle konkrét megvalósítás. Az ausztrál Newcastle-i Egyetem kutatóinak bejelentése viszont úgy tűnik, valódi változást hozhat.
Nagyjából egy évvel ezelőtt “game changer” jelzővel illeték azt az általuk fejlesztett napelemet, amely méretében, képességében és árában is forradalminak tekinthető. A kutatók ugyanis egy 0,1 milliméternél (!) is vékonyabb műanyag filmrétegre “nyomtatják” a Nap energiáját felvevő paneleket, így aztán a felhelyezés is jóval egyszerűbb. Arról nem is beszélve, hogy a fejlesztők szerint a hagyományos napelemeknél több áramot termel akkor is, amikor nem ideálisan a fényviszonyok. És ami szintén nem elhanyagolható szempont: nagyjából 2000 forintba kerül négyzetmétere.
A kutatók tavaly 100 m²-nyi panelt gyártottak le, hogy az egyetemen teszteljék az eszközt, és nemrég pedig elkészült az első, “kereskedelmi forgalomba” szánt változat prototípusa is. Az egyetemi fejlesztőcsapatot vezető Paul Dastoor professzor úgy fogalmazott: már legyártották és el is kezdték a panelek telepítését, a munkálatok pedig várhatóan az év közepére fejeződnek be. A napelemeket az ausztrál Hunter régióban üzemelik be, írta a hvg.hu.
Az ára továbbra is kevesebb mint 10 dollár (jelenlegi árfolyamon kb. 2500 forint) négyzetméterenként, a titka pedig abban rejlik, hogy a kutatók elektronikus festéket nyomtatnak a műanyagra, majd laminláják azt. A nyomtatáshoz ráadásul semmilyen különleges eszközre nem volt szükség, vagyis a jelenleg rendelkezésre álló technológiával is létre lehet hozni a paneleket. Dastoor szerint 10 ipari nyomtató folyamatos működése elég lenne ahhoz, hogy naponta 1000 otthon számára nyomtassanak napelemet. A befektetők részéről már most nagy az érdeklődés a technológia iránt, így remélhetőleg néhány éven belül a világ más részén is megjelenhet majd.