67 szervezet fordult az RMDSZ-hez Verespatak védelméért

67 magyar civil szervezet Kelemen Hunorhoz, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökéhez címzett levélben szorgalmazza, hogy a párt ne menjen szembe választási ígéreteivel, és az RMDSZ-es vezetésű minisztériumok ne engedélyezzék a cianidos verespataki és csertési aranybánya beruházásokat.

A Magyar Természetvédők Szövetsége, a Greenpeace Magyarország Egyesület és a Védegylet által kezdeményezett, 67 szervezet által aláírt levélben a civil szervezetek emlékeztetnek arra, hogy választási ígéretében az RMDSZ ellenezte a verespataki ciános aranybánya beruházást, majd az európai parlamenti szavazás során támogatta a cianidos bányászat tilalmát. Az elmúlt hónapokban viszont a hírek arra utalnak, hogy az RMDSZ korrupciógyanús körülmények között megegyezett a verespataki beruházás mögött álló RMGC-vel és most már megfontolandónak tartja a verespataki, valamint a csertési aranybánya beruházások engedélyezését. 2011 nyarán a Kelemen Hunor által vezetett romániai kulturális minisztérium, a verespataki Kirnik-hegy kulturális védettségének feloldásával zöld utat adott Verespatak és környezete elpusztításának. Most egy másik RMDSZ-es tárcán, a környezetvédelmi minisztériumon múlik a beruházás megvalósulása.

 

A levelet aláíró civil szervezetek szerint elfogadhatatlan bármilyen cianidos bányászat és Verespatak kulturális és természeti környezetének elpusztítása. Az RMGC milliói és egy 16 éves működésre tervezett bánya kedvéért nem áldozható fel a kétezer éves történelemmel bíró Verespatak. Akármilyen biztonságos technológiát is használnak, a beruházások végeztével csak ipari hulladék és szennyezett terület marad Verespatak és a környező négy hegy helyén, valamint Csertés környékén. A civil szervezetek levelükben ezért azt kérik az RMDSZ elnökétől, hogy pártja ne árulja el korábbi ígéreteit, és ne engedélyezze a környezetromboló, cianidos aranybánya beruházásokat!

Ajánlott tartalom

Árvíz – Áder János: a következő napok kritikusak lehetnek a föld töltéseknél

Az árvíz elleni védekezés most egy 500 kilométeres védvonalon zajlik, a magyar vízügyeseknek megvan a kellő tapasztalata és rutinja, hogy az érkező óriási víztömeget a gátak között tudják tartani - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerdán Budapesten.