Már a vikingek is újrahasznosították a fémet

A viking harcosok már úgy ezer évvel ezelőtt újrahasznosított fémből készült fegyverrel csatáztak – derült ki brit történészek kutatásai során.

Egy tízéves régészeti program keretében a York környékén zajlott csaták helyszínének feltárásán dolgozó kutatók több mint ezer vasdarabot: nyílhegyet, fejszefejet találtak. A vizsgálat bizonyította, hogy az 1066-ban lezajlott csatában újra felhasznált fémből készített fegyvereket forgattak a harcosok.
“Úgy is mondhatnánk, ez volt York első újrahasznosító központja” – fogalmazott Chas Jones történész, a kutatás vezetője.
A harci eszközök összetevőit a York Egyetem régészeti tanszékén fluoreszkáló röntgensugárzással vizsgálták meg. Az eredmények arra mutattak, hogy a vikingek korábbi győzelmeik után összegyűjtötték az elhagyott csatamezőről a fegyverek fémrészeit, és újra fegyvert kovácsoltak belőlük.

Ajánlott tartalom

Különleges módon használják fel a mesterséges intelligenciát az SZBK kutatói

Egyes sejtek felismerésére és elkülönítésére dolgoztak ki mesterséges intelligenciát (MI) használó megoldást a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai egy nagy nemzetközi konzorcium részeként. Az eljárás a biológiai alapkutatási kérdések megválaszolása mellett akár egyénre szabott terápiákhoz is alkalmazható - közölte a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézmény a honlapján.