Bécs, és az ő zöld oázisai

Bécs városa újabb lépést tett a fenntartható és élhető városi környezet megteremtése felé. A helyiek által Grätzl-nek nevezett lakónegyedekben mostantól zöld oázisok jönnek létre a Grätzloase program keretében.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Ez a kezdeményezés lehetőséget biztosít a lakosoknak, hogy kreatívan alakítsák ki környezetüket. A program legújabb bővítése a RONJA projekt, amely lehetővé teszi a bécsiek számára, hogy zöld oázisokat hozzanak létre közvetlenül otthonuk előtt. Ezek az oázisok teljes mértékben az adott lakónegyed igényeihez igazodnak. A kísérleti projekt részeként a lakosok egy előre megtervezett és felépített oázist kapnak, amely ülőhelyekkel, növénytartókkal, magaságyásokkal, tárolóhelyekkel, székekkel, padokkal és asztalokkal is felszerelhető. A zöldítést növényekkel és virágfölddel támogatják, míg a közösségépítést virágültető-workshopok segítik. Ezek a városi oázisok nemcsak a közösségi kapcsolatok erősítésében játszanak fontos szerepet, hanem hozzájárulnak a városi klíma javításához és a közterületeken eltöltött idő minőségének növeléséhez is. A nyári hőséget így nem egyedül kell átvészelni, hanem a szomszédokkal együtt, akikkel a virágültetés és dekorálás élvezetesebbé teszi a meleg napokat.

A Grätzloase programot Bécs városa finanszírozza, és a Lokale Agenda 21 Wien egyesület segítségével valósítják meg. A program célja, hogy támogassa a bécsieket abban, hogy saját ötleteikkel hasznosítsák a szabadon álló köztereket. Az első RONJA-oázisok már elkészültek, és év végéig további nyolc ilyen teret terveznek létrehozni városszerte. Bécs évek óta azon dolgozik, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsen a lakókkal, és elősegítse a város és lakói közötti párbeszédet. A Grätzloase és RONJA programok ennek a törekvésnek a legújabb példái, amelyek nemcsak a városi környezetet teszik élhetőbbé, hanem erősítik a közösségi kapcsolatokat is.

 

Kép: Stadt Wien/Martin VOTAVA

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.