Agrárminisztérium: indul az erdészeti bemutató üzemi program

Szeptembertől kezdetét veszi az erdészeti bemutató üzemi program, melynek keretében az erdőgazdálkodásban dolgozó szakemberek megoszthatják az erdők kezelésével kapcsolatos tudásukat – jelentette be az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Közölte azt is, hogy a Vidékfejlesztési program 750 millió forintos támogatásából az erdészeti szakiskolák modern erdészeti eszközöket is beszerezhetnek, jelentősen emelve ezzel az ország legfontosabb zöldvagyonának kezelésével kapcsolatos gyakorlati oktatás színvonalát. Az államtitkár kiemelte, országszerte hét helyszínen, 350 alkalommal, összesen 25 témakörbe csoportosítva indulnak el azok az események, amelyeket az erdőgazdálkodók, vagy az erdőket kezelő szakemberek számára kínálnak szeptembertől. A programokon olyan témákat sajátítanak el a résztvevők, mint például a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete által kifejlesztett SiteViewer program használata.

Az alkalmazás összeveti a különböző klímamodellek adatait, ami alapján a fával borított területek jövőjéről készít prognózist és javaslatot fogalmaz meg következő évtizedekben alkalmazható fafajokról, éppen ezért használata a jövőbeli erdőtelepítések egyik feltétele lesz – ismertette az AM. A bemutató üzemi programokon emellett az örökerdő-gazdálkodás módszertanával, a környezetkímélő modern erdészeti gépek használatával vagy a digitális adatrögzítés és -feldolgozás témáival is foglalkoznak, de a legújabb térinformatikai megoldásokkal is megismertetik a résztvevőket – tette hozzá az államtitkár. Kifejtette, a kezdeményezés keretében az agráriumban elsőként megalapított Erdészeti Ágazati Tudásközpont Nonprofit Kft. kapcsolja össze az Agrár Szakképzési Centrumok munkáját, melyek Sopronban, Somogyzsitfán, Piliscsabán, Mátrafüreden, Szegeden és Ásotthalmon szervezik az összesen több ezer főt fogadó bemutató üzemi programokat.

Az Erdészeti Ágazati Tudásközpont a Soproni Egyetem, az Agrár Szakképzési Centrumok, az állami- és magán erdészeti társaságok, valamint szakmai szervezetek összefogásával alakult meg, többek között azzal a célkitűzéssel, hogy a duális képzés szervezése mellett az erdészeti ágazatban dolgozó szakemberek számára megteremtse a 21. századi színvonalú továbbképzési lehetőségeket. A bemutató üzemi program eszközbeszerzéseinek köszönhetően erre lesz is lehetőségük, hiszen mód nyílik olyan modern dróntechnológia, szoftverek és erdészeti gépek beszerzésére, amelyek nélkülözhetetlenek napjaink erdőgazdálkodásában – emelte ki Zambó Péter. Hangsúlyozta, a több mint 2 millió hektárnyi magyar erdőterület az ország stratégiai jelentőségű zöldvagyona, amely nemcsak a lakosság faellátásában, hanem a biodiverzitás és az emberi egészség védelemében, valamint az ország klímacéljainak elérésében is kulcsfontosságú szerepet tölt be. Éppen ezért nemcsak arra kell figyelni, hogy az állam fenn tudja tartani az erdők szolgáltatásait az egész társadalom számára, hanem arra is, hogy az erdész szakemberek a teljes ökoszisztéma kezeléséhez szükséges, modern tudással és szemléletmóddal rendelkezzenek. Ebben tesznek egy nagy lépést előre a szakiskolák eszközállományának fejlesztésével és az egész országot lefedő bemutató üzemi programsorozat megszervezésével – fogalmazott az államtitkár.

Ajánlott tartalom

EM: jövőre is folytatódnak a minőségi ivóvízszolgáltatást biztosító fejlesztések

A kormány kiemelt célja, hogy a magyar családok számára hosszútávon biztosított legyen a minőségi ivóvíz-szolgáltatás amellett, hogy védjük természeti kincseinket és vízkészletünket. Ezt szolgálja a nem lakossági fogyasztókra vonatkozó, egységes alap- és fogyasztással arányos díj és a tizenhat éve azonos mértékű vízkészletjárulék mértékének jövő évtől tervezett változása, amely hozzájárul a minőségi víziközmű-szolgáltatás biztosítását célzó fejlesztések megvalósulásához - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön.