Készül a klímabarát otthon II. program, amely családi házak energetikai javítására 60 százalékos támogatást irányoz elő – mondta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter az Országgyűlés környezetvédelmi bizottság előtti meghallgatáson kedden.
A miniszter kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tárca nem támogatja a bányatörvény olyan módosítását, hogy 2.500 méter alatt koncessziót lehessen adni termálvíz hasznosításra.
Szabó Imre számba vette az idei év történéseit, kiemelve a Nemzeti Éghajlatváltozási Program elkészültét, valamint azt is, hogy júliustól hatályos a Zöld Beruházási Rendszer. Beszélt a 2011 első felében esedékes magyar soros uniós elnökségre való felkészülésről, amelynek része a klímavédelem, és a vízvédelem (benne a Duna stratégiával) is.
A hulladékgazdálkodás jelentősen átalakult, míg hat évvel ezelőtt még több mint 2 ezer lerakó volt az országban, addig mára a számuk 72-re csökkent. A felszámolt lerakók rehabilitálására 86 milliárd forint áll rendelkezésre uniós forrásból, 100 százalékos támogatásra. Eddig 1.100 pályázat érkezett – ismertette a miniszter.
A miniszter beszámolóját követő vita egyik pontja a szén-dioxid kvóta eladásából befolyt pénz felhasználása volt. A miniszter közölte, hogy a pénz elkülönített számlán található, és ebből folytatódik a panel program, valamint a klímabarát otthon program második része, amely családi házak energetikai javítására 60 százalékos támogatást irányoz elő. A támogatás azért lesz ilyen arányú, mert az áfával egyező, vagy annál alig nagyobb mértékű támogatás az áfa-mentes, vagyis a “fekete” felújításokat segíti.
A miniszter a tárca nevében nem támogatta a bányatörvény olyan módosítását, hogy 2.500 méter alatt koncessziót lehessen adni termálvíz hasznosításra.
A jelenleg folyó koppenhágai klímacsúcson képviselendő magyar álláspontot Faragó Tibor, a környezetvédelmi tárca szakállamtitkára ismertette a bizottság előtt. A csúcstalálkozón az Európai Unió egységesen lép fel, így az egyes tagországok a közös álláspont kialakításában vehettek, vehetnek részt. Nem dőlt még el, hogy a fejlődő országokban megvalósítandó klímavédelmi beruházások költségeit miként osztják fel a tagországok között. Vitatott az is, hogy mi lesz a szén-dioxid kvóta kereskedelemmel, Magyarország ugyanis azon 8 uniós ország közé tartozik, amelyeknek többlete van.
A szakállamtitkár cáfolta azt a nagy körben elterjedt információt, hogy a kiotói jegyzőkönyv megszűnne 2012-ben. Csak a fejlett országok által vállalt kibocsátás csökkentésnek szakad vége akkor. Az EU álláspontja az, hogy Koppenhágában is készüljön egy jegyzőkönyv, valamint ezzel párhuzamosan egy annál szélesebb körű egyezményt is elfogadjanak.