Új napelemes pályázat érkezik: a hálózat válhat stabilabbá tőle

Január végén indul egy 26,5 milliárd forintos EU-pályázat, amely a napelemek hálózati integrációját és az energiaelosztók digitalizációját támogatja.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Várhatóan 2025 január végén nyílik meg az áramhálózati elosztótársaságok számára egy új EU-pályázat, amely 26,5 milliárd forint támogatást nyújt a digitális átállás elősegítésére és a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrációjára. A pályázat fókuszában a zárolt áramkörzetek feloldása, valamint a háztartási méretű kiserőművek hálózati csatlakozása áll. Az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a „Digitális Megújulás Operatív Program Plusz” keretében megvalósuló támogatás különösen fontos a hálózati infrastruktúra modernizációjában. Az adatgyűjtés és -kezelés digitalizációja, az intelligens vezérlési rendszerek kiépítése, valamint a kibervédelmi fejlesztések mind hozzájárulnak a hálózat üzembiztonságának javításához. Az országban már most több mint 288 ezer háztartási méretű napelem működik, meghaladva a 2030-ra tervezett célt. Az összes naperőmű kapacitása is 7351 MW-ra nőtt, szemben a 2030-ra kitűzött 6000 MW-os tervvel. Ezek az eredmények azonban komoly kihívásokat is jelentenek a villamosenergia-hálózat számára, mivel a naperőművek termelésének időjárásfüggősége nagyfokú rugalmasságot igényel a rendszerüzemeltetőktől. A pályázati lehetőség keretében minimum 1 milliárd, maximum 12 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást lehet elnyerni projektenként, akár egyedül, akár konzorciumban. Az E.ON, az ELMŰ, az MVM és az OPUS hálózati társaságai a fő pályázók között szerepelnek.

A pályázat célja, hogy megoldást nyújtson a betáplálási korlátozásokra, támogassa a napelemek által termelt energia mérhetőségét, és elősegítse a villamosenergia-rendszer valós idejű monitorozását. A fejlesztések között szerepelnek kibervédelmi intézkedések, digitális rendszerek kiépítése a hálózat energiaáramlásának felügyeletére, valamint az elosztói hálózati eszközök térképes nyilvántartása. A pályázat egyúttal új ügyfélbarát szolgáltatások bevezetését is ösztönzi, például automatikus ügyféltájékoztatást az üzemzavarokról, illetve hibaelhárítási támogatást.

A Digitális Állampolgárság Program részeként biometrikus azonosítási technológiák és egyéb innovációk is bevezethetők. A támogatások nemcsak a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrációját szolgálják, hanem hozzájárulnak a fenntarthatósági és klímavédelmi célok megvalósításához is. A nyertes projektek befejezési határideje 2028 vége, ezzel hosszú távú fejlődést biztosítva az energiaelosztói szektor számára.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.