Az Alkotmánybíróság döntésére várnak a napelemes háztartások

Az Alkotmánybíróság precedensértékű döntést készül hozni az 1111 szaldós napelemes beadvány ügyében, amely kulcsfontosságú lehet a hazai napenergia-fejlesztések jövője szempontjából.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Az Alkotmánybíróság (AB) egy úgynevezett pilot-ügy keretében hoz majd döntést az 1111 napelemes szaldós beadvány ügyében. A döntéstervezet előkészítése már folyamatban van – derül ki a 24.hu összefoglalójából. Az ügyben a háztartási kiserőművet telepítő fogyasztók érdekét képviselő Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Egyesülete (NÉP) kiemelt szerepet vállalt. A kormány eredeti ígérete szerint a háztartási méretű kiserőművek tulajdonosai időkorlát nélkül élhettek volna a szaldóelszámolás lehetőségével, amely lehetővé teszi a hálózatba betáplált és onnan vételezett energia egyenlegének kedvező elszámolását. Ez azonban 2023 szeptemberétől megváltozott: a szaldóelszámolást a telepítéstől számított tíz évben maximalizálták, majd kötelezően áttérnek a havi bruttó elszámolásra, amely pénzügyileg sokkal hátrányosabb a termelők számára. Dr. Bitskey Botond, az AB főtitkára elmondta, hogy a beadványt 1111 érintett nyújtotta be. A testület egy kiválasztott eset alapján dönt majd, amely az összes érintettre vonatkozó precedenst teremt. Az érintett ügyben már lejárt a tízéves határidő, így az adott fogyasztót bruttó elszámolásba kényszerítették. A döntéshozatal időpontjáról egyelőre nincs információ. Az Energiaügyi Minisztérium szerint a tízéves időkorlát azért indokolt, mert ennyi idő alatt már megtérült a beruházás, így a változás nem okoz anyagi kárt. Ezzel szemben a NÉP szerint a szabályozás visszamenőleges módosítása méltánytalan és sérti az érintettek érdekeit.

Mit követel a NÉP?

A NÉP az alábbi követeléseket fogalmazta meg:

– A 2023-as szabályozás azonnali eltörlése és a bruttó elszámolásba kényszerített termelők kártalanítása.
– Állami támogatás a műszaki fejlesztésekre, például tárolókapacitások kiépítésére.
– Átlátható, kiszámítható számlázási rendszer kialakítása.
– A hálózatra betáplált energia átvételi árának emelése az A1-es lakossági tarifa 80%-ára.

Az utóbbi különösen fontos: jelenleg a hálózatba betáplált energia átvételi ára 5 forint, míg a fogyasztók rezsivédett áron 36 forintért, piaci áron pedig 70 forintért kapják ugyanazt a villamos energiát. A NÉP szerint az 5 forintról 29 forintra történő emelés jelentősen javíthatná a bruttó elszámolás pénzügyi egyensúlyát, és újból ösztönözhetné a háztartási napelemes beruházásokat. A szaldóelszámolás módosítása miatt sok háztartás kiszolgáltatott helyzetbe került. Az érintettek szerint a bruttó elszámolás nemcsak pénzügyi veszteséget jelent, hanem akadályozza a zöldenergia fejlesztését is. Az AB döntése ezért mérföldkő lehet mind az érintettek, mind a magyarországi megújulóenergia-átállás szempontjából. Az ügy kimenetele meghatározó lehet a napenergia jövője szempontjából Magyarországon.

Ajánlott tartalom

5 milliós ingyenpénzt kaphat, aki napelemes rendszert telepítene

A Napenergia Plusz Program 105,8 milliárd forintos keretével több mint 25 ezer háztartás napelemes fejlesztését támogatja.