Háromszoros bevételhez juthatnak a napelem tulajdonosok

Új program háromszoros bevételi lehetőséget kínál a bruttó elszámolású napelemeseknek.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Egy hazai vállalkozás a PentaSun Kft. áttörést jelentő új szolgáltatást jelentett be a magyar napenergia villamospiacon, amely a jelenlegi bruttó 5 forint helyett akár bruttó 15 forintot is kínálhat a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosainak az energiájuk értékesítésére. A szolgáltatás kifejezetten azokat célozza, akik a szaldó elszámolásból kiesnek, vagy már eleve bruttó elszámolásban vannak, és megoldást keresnek a megváltozott szabályozások miatt kialakult helyzetükre, írja a portfolio.hu. Az új lehetőséggel az érintettek éves szinten 100–200 ezer forint többletbevételre tehetnek szert – derült ki a cég szerdai sajtótájékoztatóján. Boczkó Tamás, a cég alapító-tulajdonosa elmondta, hogy Magyarországon jelenleg körülbelül 14 ezer olyan háztartás van, amely a 2014 előtti telepítéseik miatt 2024-ben már nem részesülhet szaldó elszámolásban. Ez a szám a következő évben jelentősen emelkedhet, akár 30 ezerre is, az újonnan bruttó elszámolásba kerülő ügyfelekkel együtt. Az új szabályozások értelmében minden 2022 szeptembere után telepített napelem rendszer, valamint a Napelem Plusz Program keretében pályázók már eleve bruttó elszámolásba kerülnek. A támogatott telepítések esetében azonban az első három évben gazdasági tevékenység nem végezhető, így ezen ügyfelek bevonása később válik lehetővé.

A vállalkozás tervei szerint az aggregált energiaértékesítés 2025 januárjában kezdődik, az új elszámolási rendszer pedig február 1-től lép életbe. Az aggregátorok kulcsszerepet játszanak majd az ügyfelek termelésének összesítésében és értékesítésében, miközben minden adminisztratív terhet átvállalnak. A regisztráció online zajlik, és a csatlakozás feltételei között szerepel az okosmérő megléte, érvényes hálózathasználati szerződés, valamint – a jelenlegi szabályozás értelmében – az adószám is. Ez utóbbi azonban még vita tárgyát képezi, mivel a havi bruttó elszámolás üzleti tevékenységként értelmezhető.

A bemutatott adatok szerint egy átlagos 10 kW-os HMKE évente 11 040 kWh energiát termel, amelyből 8 854 kWh kerül értékesítésre. A jelenlegi árfolyam és árkörnyezet alapján ez nettó 144 ezer forint bevételt jelentene az ügyfél számára. A HUPX energiatőzsdén keresztül történő értékesítés euró alapú elszámolást tesz lehetővé, de a PentaSun rugalmasan kezeli a fizetési módokat, akár forintban vagy fintech platformokon keresztül is. A számítások azt is alátámasztják, hogy az önfogyasztás aránya bruttó elszámolásban akár 70–75%-ra is nőhet, ha a napelem mellett egy kisebb tároló is működik. Ez jelentősen csökkenti az ügyfelek hálózati vételezését, miközben növeli a megtermelt energia kihasználtságát.

Az aggregátori modell számos lehetőséget kínál, de még több nyitott kérdés is van. Az egyik legfontosabb a tárolók használata, amelyek az esti órákban történő betáplálással magasabb árbevételt eredményezhetnek, de ezzel együtt az aggregátorok menetrendtartási kötelezettségeit is megnehezíthetik. Emellett az energiaszolgáltatók és kereskedők érdekeinek összehangolása is kulcsfontosságú, hiszen a megtermelt energia értékesítéséből származó bevétel kiesése miatt a szerződéseik árazásának újragondolására kényszerülhetnek. A cég technológiai oldalról felkészült a feladatra: minden hazai elosztóhálózattal együttműködnek, és napi szintű termelési adatokat tudnak kiolvasni az informatikai rendszerekből.

Ajánlott tartalom

Az alumínium tolóajtókat egyre többen keresik – nem véletlenül!

Az alumínium szerkezetek szerepe a fenntartható építkezésben egyre hangsúlyosabbá válik. A modern építőiparban az energiahatékonyság és a környezetvédelem kulcsfontosságú tényezők, amelyek napjainkban konkrétan meghatározhatják a vállalkozások versenyképességét és hosszú távú helytállóságát. Az alumínium nyílászárók olyan innovatív megoldások, amelyek nemcsak esztétikusak és funkcionálisak, hanem pusztán a beépíttetésükön keresztül hozzájárulhatnak az épületek energiahatékonyságának javításához is.