Öt új munkacsoport segíti a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület eredményes működését - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön, legfrissebb Facebook-bejegyzésében.

EM: öt új munkacsoport segíti a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület eredményes működését

Öt új munkacsoport segíti a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület eredményes működését – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön, legfrissebb Facebook-bejegyzésében.

Akár 3 millió forint állami támogatás napelemekre! Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Lantos Csaba energiaügyi miniszter kezdeményezésére, jeles szakemberek bevonásával tavaly év végén alakult meg a tanácsadó testület. Életre hívásának célja az volt, hogy az atomenergia a jövőben is fenntarthatóan szolgálja az ellátásbiztonságot – ismertette a tárca. A testület tagjai a kora tavasszal esedékes következő találkozójukig saját szakterületeiken részletekbe menően megvizsgálják a kérdéskörrel összefüggő tapasztalatokat, trendeket, lehetséges hatásokat és a nemzetközi jó gyakorlatokat. Az alapos, körültekintő helyzetelemzést és javaslattételt ágazati szakértők még szélesebb körének bevonásával a héten megalakult öt munkacsoport támogatja. A napokban tartotta meg első ülését a történeti fejlődés, az üzembiztonsági, a nemzetközi, az ellátásbiztonsági, valamint a környezet- és vízvédelmi munkacsoport is az Energiaügyi Minisztériumban.

A paksi atomerőmű nélkülözhetetlen szerepet tölt be a megbízható, tiszta és megfizethető áramellátásban. Teljesítményének visszafogása feszített energiapiaci helyzetekben közvetlen veszélybe sodorhatja a hazai felhasználók zökkenőmentes kiszolgálását – írták a bejegyzésben.

A közös gondolkodást az EM szerint különösen időszerűvé teszi, hogy szerdán ismét megdőlt a mindenkori rendszerterhelési csúcs.
A valaha mért legmagasabb érték 2025. január 15-én 7503 megawatt volt. A hideg, borús idő és a havazás miatt több áramot használtak a fogyasztók világításra és fűtésre is, miközben a hólepte napelemek csak minimálisan tudtak termelni. Az atomenergiát már az Európai Unió is fenntartható energiaforrásként ismeri el. Paks nélkül nincs rezsicsökkentés, és nem képzelhető el a sikeres zöld átállás sem – hangsúlyozta a tárca. A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület magas színvonalú szakmai-tudományos hátteret biztosít a kapcsolódó kormányzati döntések meghozatalához.

Tagjai az Energiaügyi Minisztérium állami vezetői mellett Áder János, korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke, Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem dékánja, Cimer Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Víztudományi Kar, Víz- és Környezetbiztonsági Tanszék megbízott tanszékvezetője, Horváth Ákos, a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója, Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója, Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke és Kiss Csaba, az MVM Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese – közölte az EM.

Ajánlott tartalom

Fenntarthatósági szempontok alapján díjaztak lakó- és középületeket

Fenntarthatósági szempontok alapján értékelt lakó- és középületeket az első alkalommal meghirdetett Fenntartható épületburok pályázat - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.