Végleg leállítják a belgiumi Doel 1 atomerőmű működését pénteken

Hivatalosan is lekapcsolják a belgiumi Doel 1 atomerőművet pénteken – írta a The Brussels Times hírportál a belga Engie Electrabel energiaipari vállalat közlésére hivatkozva.

Az ország legrégebbi nukleáris reaktora ötven évnyi áramtermelés után végleg beszünteti működését. Az Oosterschelde folyó partján, az észak-flandriai Doel falujának közelében található reaktort péntek este tíz óra körül leválasztják a nagyfeszültségű hálózatról. A leállás folyamata fokozatos volt, és már a hónap elején megkezdődött. A reaktor kikapcsolását követő napokban a szakemberek szabályozott módon kezdik meg a hűtési folyamatot, miközben az elsődleges hűtőkörben a nyomást fokozatosan csökkentik a légköri szintre. Ez a folyamat körülbelül öt évig tart, majd az erőművet üzemanyag-mentesítik. A fűtőelemeket egyenként kiemelik a reaktorból, és külön tárolókba helyezik, ahol még évekig víz alatt hűtik őket – ismertette a vállalat. Az erőmű teljes leszerelése és végleges lebontása további tíz évet vesz igénybe. Bár a helyszínt később ipari célokra kívánják hasznosítani, az ott tárolt nukleáris hulladék korlátozza a terület újrafelhasználásának lehetőségeit.
Belgium az 1960-as évek végén döntött az atomenergia bevezetése mellett, mivel a növekvő energiaigényt a fosszilis tüzelőanyagok már nem tudták kielégíteni. Az ország hét nukleáris reaktort épített: négyet Doelben és hármat Tihange-ban. Doel 1 és 2 építését 1968-ban rendelték meg, az építkezés 1969-ben indult.

Doel 1-et 1975-ben helyezték üzembe, ugyanabban az évben Doel 2 is megkezdte működését. Mivel közös irányítóteremmel, gépházzal és biztonsági rendszerrel rendelkeznek, “sziámi ikrekként” emlegetik őket. Doel 3-at 1982-ben, Doel 4-et pedig 1985 közepén állították üzembe. A Doel 1 a harmadik belga atomerőművi blokk, amelyet véglegesen lekapcsolnak, miután Doel 3-at 2022-ben és Tihange 2-t 2023-ban bezárták. Az összes leállítás az atomenergia fokozatos kivezetésére irányuló terv része. A hét belgiumi atomerőművi blokkból ezután négy marad működőképes, de Doel 2 és Tihange 1 is várhatóan még idén leáll. A környezetvédelmi szervezetek élesen bírálták a belga kormány nukleáris politikáját, különösen azokat a terveket, amelyek szerint az atomenergia-kivezetési törvényt eltörölnék, és Doel 4, valamint Tihange 3 reaktorainak működését további tíz évvel meghosszabbítanák. Bár a belga kormány ezt a tervet támogatja, az Európai Unió még nem hagyta jóvá. Az Engie Electrabel többször közölte, hogy “elképzelhetetlen” ezeknek a reaktoroknak a további üzemeltetése, mivel már nem felelnek meg a jelenlegi biztonsági előírásoknak, újak építése viszont rendkívül költséges lenne.

Ajánlott tartalom

Kevesebb és zöldebb energiával is elérhető növekedés

Európa legfejlettebb országai úgy produkáltak számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát – állapította meg egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán készített tanulmány, amit a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismert el.