Áttörés jöhet a fúziós energia felhasználásában?

A kínai kísérleti fúziós reaktor saját korábbi rekordját döntötte meg.

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

Fontos áttörést ért el a Kínai Tudományos Akadémia a fúziós energia terén – számol be a The Independent. A kutatók világszerte évtizedek óta próbálják leutánozni a Nap magfúziós folyamatait abban a reményben, hogy az emberiség számára korlátlan, tiszta energiaforrást biztosíthatnak. Egy magfúziós reaktorban az atommagok egyesülnek, a folyamat során pedig hatalmas mennyiségű, kibocsátástól és veszélyes hulladékoktól mentes, árammá alakítható energia szabadul fel. A technológia egyelőre kísérleti, és túl sok energiát használ fel a működéshez. Ahhoz, hogy egy ilyen reaktor működjön, tartósan 100 millió Celsius-fok fölötti hőmérsékletre és ellenőrizhető körülményekre lenne szükség. A kínai reaktor, az Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) a közelmúltban megdöntötte a korábbi, 403 másodperces működési rekordját. Szong Jüntao, a csapat tagja szerint több ezer másodpercig kellene stabil működést biztosítani ahhoz, hogy a plazma önfenntartó módon keringjen a rendszerben. Az új csúcsot az EAST korszerűsítése tette lehetővé, a csapat megduplázta a fűtőrendszer teljesítményét. A reaktor ezúttal 1066 másodperces működést ért el, ami mérföldkőnek tekinthető a tiszta energia fejlődésében.

A világon más csapatok is dolgoznak fúziós erőműveken, a franciaországi Marseille-ben például 2006-ban indult el a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor (ITER) program. A projekt idén kezdte volna meg működését, de a rendszer felállítását végül a 2030-as évek közepére tolták. Amennyiben az erőmű elkészül, ez lesz a világ legnagyobb magfúziós reaktora. Kína az ITER építésének és üzemeltetésének mintegy 9 százalékáért felel. „Reméljük, hogy a nemzetközi együttműködést az EAST révén bővíthetjük, és a fúziós energiát az emberiség számára gyakorlati hasznosíthatóvá tehetjük” – mondta Jüntao.

Az Egyesült Királyság is tervez reaktorépítését, ez lesz a Spherical Tokamak for Energy Production (STEP). Az ország célja az, hogy 2035-re plazmát hozzanak létre, és valamikor a 2040-es években megkezdjék az otthonok energiaellátását fúzióval.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.