Image: Universidad Politécnica de Madrid, Solar Energy Materials and Solar Cells, CC BY 4.0

Forradalom az épületek árnyékolásában: hogyan működik a napenergiás redőny?

Az új napelemes eszköz intelligens redőnyként szabályozza a bejutó fényt.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A Madridi Műszaki Egyetem kutatói egy olyan épületbe integrálható fotovoltaikus (BIPV) modult fejlesztettek ki, amely intelligens redőnyként is funkcionál – számol be a PV Magazine. Az új rendszer képes hatékonyan árnyékolni az épületet a közvetlen napsütéstől, miközben biztosítja a természetes, szórt fény bejutását, így csökkentve a mesterséges világítás iránti igényt. Almudena García Sánchez, a csapat tagja szerint céljuk az volt, hogy megszüntessék a hagyományos, félig átlátszó napelemek egyik fő hátrányát, hogy a természetes fény ideális átengedését feláldozzák az energiatermelés érdekében. Az általuk fejlesztett modul kizárólag a közvetlen napsugarakat alakítja át villamos energiává, míg a lágy, diffúz fényt átereszti az épület belső tereibe, így kellemesebb, káprázásmentes világítást biztosít. A fejlesztés központi elemei az aszimmetrikus mikrokoncentrátoros optika és az integrált síkkövetési rendszer. A modul mozgatható hátlapjára helyezett vékony napelemes csíkok az úgynevezett Fresnel-lencsék révén koncentrált, közvetlen napfényt hasznosítják. A rendszerhez átlátszó hátlap is tartozik, amely lehetővé teszi a szórt fény áthaladását, és képes dinamikusan módosítani a fényáteresztést az alacsony és magas szint között bárhol.

A rendszer optikai elemei UV nanoimprint litográfiával készülnek, így a gyártás költséghatékony és ipari méretekben is megvalósítható. Az optikai hatásfok változó beesési szögek mellett 70% feletti értéket is elér, ezáltal biztosítva egész évben a magas teljesítményt és hatásfokot.

A modul könnyen beépíthető tetőtéri és homlokzati elemekbe, különösen ott, ahol nincs szükség közvetlen kilátásra. A hagyományos BIPV-megoldásokkal ellentétben a fejlesztés aktívan szabályozza a bejutó fény mennyiségét, csökkenti a káprázást, kiküszöböli a külső árnyékolók szükségességét, valamint javítja az energiatermelés hatékonyságát. A fejlesztésre a kutatók már szabadalmi bejelentést is tettek.

Ajánlott tartalom

Hogyan teljesít a magyar napelemes piac? A szakértő válaszolt!

A MANAP adatai alapján továbbra is a közüzemi napelemes beruházások dominálják a piacot, de a szegmens hamarosan megtorpanhat.