Aláírták a tiszaújvárosi gázturbinás erőmű létesítésére vonatkozó szerződést

Aláírták az MVM Tisza Erőmű Kft. tiszaújvárosi telephelyén létesülő gázturbinás erőmű fejlesztésére vonatkozó szerződést.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Ez alapján megkezdődhet az ország leghatékonyabb nagyerőművének kiviteli tervezése, beszerzése és építése – közölte az MVM Csoport az MTI-vel.

A kombinált ciklusú gázturbinás (Combined Cycle Gas turbine, CCGT) erőmű építéséről és a gázturbinák hosszú távú karbantartásáról szóló szerződést megbízói oldalról az MVM Csoporthoz tartozó MVM Tisza Erőmű képviselői írták alá a közbeszerzési eljárás nyerteseivel, az olasz Ansaldo Energia és a török Calik Holding cégekkel.

Magyarországon másfél évtized után épülhet ismét alaperőmű, amelynek fontos szerepe lesz az ellátásbiztonság erősítésében és az energiaátmenetben, hiszen segíti majd a megújuló áramtermelés kiegyensúlyozását, emellett hozzájárul az ország energiafüggetlenségének erősítéséhez is – mondta a közlemény szerint az energiaügyi miniszter az esemény alkalmából. Lantos Csaba hozzátette, hogy a kereskedelmi üzem megkezdésével a két blokkból álló, 1000 megawatt teljesítményű erőmű évente átlagosan 7500 gigawattóra villamos energiát termelhet. A projekt az MVM Csoport vezérigazgatója szerint új korszakot nyit a kelet-magyarországi energiatermelésben, mert a korábban leállított hagyományos erőmű helyett korszerű, rugalmas termelői kapacitás létesül.

A tiszaújvárosi erőmű a Paksi Atomerőmű kapacitásának csaknem a felére lesz képes, és a meglévő villamos hálózati csatlakozásra, a hűtővíz rendszerre és a közeli földgáz csatlakozási lehetőségre épít. A kedvező infrastruktúrának köszönhetően lendületet adhat a térség gazdaságának – mondta Mátrai Károly, hangsúlyozva, hogy az előzetes felmérések alapján a környéken élők döntő többsége is támogatja a fejlesztést.

Az új tiszaújvárosi erőmű közbeszerzési eljárásának előzetes eredményét februárban jelentették be. Az eljárás 2023 augusztusában jutott el az eljárási szakaszba, az Energiaügyi Minisztérium (EM) akkori közleménye szerint a munkálatok 3-3,5 évig tarthatnak. A CCGT-erőművek hatásfoka kiemelkedően jó, szén-dioxid-kibocsátásuk alacsony, teljesítményük a pillanatnyi fogyasztáshoz igazodva szabályozható – tették hozzá.

Ajánlott tartalom

A Mol-csoport és a Turkish Petroleum együttműködik a magyarországi szénhidrogén-kutatásban

Két magyarországi koncessziós területen, Tamásiban és Buzsákon indíthatnak közös szénhidrogén-kutatást.