Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Nagy István és a francia agrárminiszter egyetértettek abban, hogy az EU-Mercosur-megállapodás a jelenlegi formájában negatív hatást gyakorolna az Európai Unió tagállamainak mezőgazdaságára, beleértve Magyarországot is.
A megállapodás tervezete alapján kezelhetetlen mennyiségben érkeznének az EU területére kifogásolható minőségű, az európai termelési normáknak meg nem felelő agrártermékek, különösen baromfi- és marhahús, illetve cukor és méz. A két tárcavezető egyetértett abban, hogy az unió és harmadik országok viszonylatában szükséges alkalmazni az úgynevezett tükör-klauzulákat, azaz az Európába beáramló termékeknek is meg kellene felelniük az uniós szabályozásnak, ennek hiányában jelentősen sérülne a magyarországi és az uniós mezőgazdasági termelés, és veszélyeztetné a tagállamok élelmezésbiztonságát és -szuverenitását – írták.
A közlemény szerint az AM ilyen feltételek mellett nem támogatja az EU és a Mercosur közötti kereskedelmi megállapodást. A piacnyitás Ukrajna felé és az EU-Mercosur-megállapodás együttes hatályba lépése destabilizálná az európai agráriumot – hívta fel a figyelmet Nagy István. Kifejezetten aggasztónak találja – mind a 27 uniós ország agrárminiszterével egyetértésben – a KAP egységes alapba integrálásának tervét. Hozzátette, elengedhetetlen, hogy különálló költségvetéssel, közvetlen támogatások formájában járuljon hozzá az EU az európai gazdák jövedelemstabilitásának biztosításához, a kiszámíthatósághoz, a termelés fenntartásához, az ágazat ellenálló képességének erősítéséhez, a kríziskezeléshez, valamint a környezeti célokhoz való hozzájáruláshoz.
A tárcavezető megköszönte, hogy Franciaország is hozzájárult a decemberi tanácsi következtetések elfogadásához, és reméli, hogy továbbra is számíthat Magyarország a francia agrártárca támogatására a kérdésben – jegyezték meg.
Nagy István leszögezte, Franciaország hasonló álláspontot képvisel a KAP egyszerűsítése kapcsán folytatott tárgyalásokat illetően: fel kell hívni a tagállamok figyelmét, hogy az agráriumot érintő kérdéseket a Mezőgazdasági és Halászati Tanácsban kell megvitatni, és nem az Általános Ügyek Tanácsában.
A magyar agrárminiszter elismerését fejezte ki Annie Genevard-nak a franciaországi madárinfluenza elleni vakcinázási kampányhoz, amely kiemelten járult hozzá az állatbetegségek megelőzéséhez használt oltóanyagok felülvizsgálatában folytatott eszmecsere elindulásához. Nagy István a francia tárcavezetőnek jelezte, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács májusi ülésén véleménycserét szeretne kezdeményezni a kérdésben – olvasható a közleményben.