Nagy István: az Agrárminisztérium stratégiai partnerként tekint a nemzeti parkokra

Egyre nagyobb szükség van arra a szemléletformáló munkára, amely a teremtett világ értékeire hívja fel a figyelmet.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A természetközpontú gondolkodásmód kialakítása, ápolása éppoly fontos része a környezet- és természetvédelemnek, mint az élőhelyek vagy a fajok védelme. A most induló 2025-ös Ifjú kócsagőr program a gyakorlati természetvédelem mindennapjaiba nyújt betekintést. A programban részt vevő, most még ifjú természetkedvelők aztán tapasztaltabb természetismerők, természetvédők lesznek, akik majd továbbadják a tudást, a természet szeretetét. Hozzátette, a nemzeti parkok munkája kiváló példa annak bemutatására, hogy a természet ösztönös szeretete és tudatos védelme hogyan kapcsolódik össze a fejlesztéseken, a programokon, látnivalókon, az ökoturizmuson keresztül.

Nagy István felidézte, hogy a nemzeti park igazgatóságok állami alaptevékenységük körében ellátják a védett természeti értékek és területek, valamint a Natura 2000 területek természetvédelmi kezelésével kapcsolatos feladatokat. Emellett felméréseket készítenek, kutatásokat vezetnek, amelyek újabb lehetőségeket nyitnak meg.

A természetvédelmi őrök, botanikai, zoológiai szakértők munkája alapján születnek meg a milliárdos nagyságrendben kivitelezett élőhely-fejlesztési projektek. Emellett a nemzeti parkok programjai tudást juttatnak el a széles nyilvánossághoz a természeti értékek megóvásáról. A programokra egyre nagyobb az igény, a nemzeti parki létesítményekben, a programokon a regisztrált látogatók száma 2010 óta csaknem 30 százalékkal nőtt. Mostanra már évente több mint egymillió-hatszázötvenezren váltanak jegyet a parkokba. A tényleges látogatói szám ennél jóval magasabb, mivel a legtöbb létesítmény, program ingyenesen látogatható. A kiemelt érdeklődés maga után vonja a kínálat folyamatos fejlesztését és megújítását is – mondta az agrárminiszter.

Nagy István kiemelte, a nemzeti park igazgatóságok éves költségvetését az elmúlt évtizedben megnégyszerezték. Az éves költségvetésük – pályázati tevékenységhez kötődő forrásokkal együtt – mintegy 20 milliárd forint, ami 2010-ben mindössze 4,5 milliárd forint volt.

Mintegy megduplázták a nemzeti park igazgatóságoknál dolgozók létszámát, tíz évvel ezelőtt alig 700-an dolgoztak a nemzeti parkok kötelékében, mostanra már 1300-an segítik a munkát. Mindez nemcsak a teremtett világ értékei iránti elkötelezettséget mutatja, hanem olyan befektetés is, ami Magyarország jövője számára jól kamatozik – mondta az agrártárca vezetője. A Magyar Nemzeti Parkok Hete nyitórendezvényen átadták a Föld napja alkalmából adományozott Pro Natura-díj, Pro Natura Emlékplakett elismeréseket, és a miniszteri okleveleket.

Ajánlott tartalom

Áder János: a Planet Lens filmfesztivál alkotásai arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk

A fesztiválon bemutatott alkotások arra ösztönöznek bennünket, hogy megtanuljuk értékelni természeti környezetünket.