Forrás: MTI/Oláh Tamás

Tízezer tonna szén-dioxidtól kíméli meg a környezetet a MOL új naperőműve

Új, 37,4 megawatt teljesítményű napelemparkot és egy 40 megawattóra kapacitású villamosenergia-tároló rendszert épít a Mol a Csongrád-Csanád vármegyei Algyőn.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet az Ön rendszere! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A beruházás projektindító eseményén Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott, Magyarország élenjáró szeretne lenni a megújuló energia hasznosításában, és elég komoly eredményt ért el e tekintetben: több mint 8000 megawatt teljesítményű naperőmű épült eddig. A helyettes államtitkár fontosnak nevezte azt, hogy ezt az eredmény gyakorlatilag az elmúlt 5-6 évben érték el, tavaly éves átlagban a megtermelt villamosenergia egynegyede megújuló energiaforrásból származott, amellyel Magyarország világelső volt. „A tavalyi év azt is megmutatta, hogy elég komoly áringadozások voltak a piacon”, „amit ki kell simítani”, ami annyit jelent, hogy „a keresletet és a kínálatot egymással összhangba kell hozni” – mondta Horváth Viktor, majd hozzátette: ebből a szempontból is példamutató a Mol beruházása, hiszen nemcsak naperőművet, hanem mellé tárolókapacitást is létesít. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a kormány több mint 180 milliárd forintot különített el megújuló energiaforrásokra és energiatárolókra irányuló pályázatokra. Ennek eredményeként a múlt év végére 115 megawattnyi tárolókapacitás jött létre, ami több mint háromszorosa annak, ami tavalyelőtt volt – emelte ki.

Horváth Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg is társadalmi véleményezésen van az a következő támogatási program, amely mintegy 50 milliárd forintot biztosít vállalkozók számára mind tárolók, mind pedig megújuló kapacitások létesítésére. Schubert Péter Archibald, a Mol Magyarország kutatás-termelési igazgatója elmondta, a beruházás jelentős állami és európai uniós támogatással valósul meg. Az akkumulátoros tárolórendszerhez 2,7 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást biztosít az Európai Unió a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium koordinációjával, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium részéről 5,6 milliárd forint támogatás érkezik a beruházásösztönzési célirányzatból – részletezte. Schubert Péter Archibald kiemelte: az új naperőművel és az energiatároló rendszerrel jelentős lépést tesznek az algyői Mol-infrastruktúra energiafüggetlensége felé, hiszen ezzel 13 ezer tonnányi szén-dioxid-kibocsátás kerülhető el. A naperőmű teljesítménye egyenértékű 22 500 Csanád vármegyei háztartás éves fogyasztásával, míg 7300 háztartás éves fogyasztását képes rugalmasan kezelni az épülő akkumulátoros tároló – tette hozzá.

„Az előttünk álló energetikai kihívások arra késztetnek minket, hogy lépéseket tegyünk a fenntartható jövő érdekében” – mondta a vállalat üzletági vezetője, majd kiemelte: „Ez a beruházás nemcsak a helyi telephely energiafüggetlenségéhez járul hozzá, hanem újabb lépés afelé, hogy Magyarország zöldebb, önellátóbb és versenyképesebb legyen”. Molnár Áron, Algyő polgármestere (független) úgy fogalmazott, jó a kapcsolat a település és a Mol között. Mint mondta, a Mol-hoz rengeteg olyan fejlesztés, rengeteg olyan ipari beruházás köthető, amely Algyő életét meghatározták eddig, és meghatározzák a jövőben is. A település számára fontos az olaj- és gázipari vállalat biztonságos, stabil működése, az önkormányzat elsődleges célja, hogy ebben segítse a vállalatot, és minden olyan céget, amely Algyőn működik – tette hozzá. A polgármester úgy véli, az önkormányzat és a vállalat közötti együttműködés példaként szolgálhat más települések és cégek számára is, valamint reményét fejezte ki, hogy ennek hosszú távú jövője is lesz.

Az eseményen kiosztott sajtóanyagban azt írták, a Mol-csoport hosszú távú „Shape Tomorrow” elnevezésű stratégiájának egyik kiemelt eleme az okos zöld átmenet. Ennek megvalósításához kulcsfontosságú a megújuló energiaforrások növelése, például a napelemparkok telepítése, ami csökkenti a külső energiafelhasználást. Ismertették: az erőmű kivitelezője az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. A Mol és partnerei 73,8 százalékos részesedést birtokolnak az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.-ben, amely megközelítőleg 110 MW megújulóenergia alapú erőművi kapacitással rendelkezik. A Mol-csoportnak 7 magyarországi és 2 horvátországi napelemparkja van, összesen 111 megawatt kapacitással. Stratégiájának megfelelően 2026 végéig mintegy 200 megawattra növeli csoportszinten a megújulóenergia-termelő kapacitását, és az algyői beruházást is 2026-ig tervezi megvalósítani – olvasható a közleményben.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.