Az új áruház megépítése érdekében a Dunakeszi szennyvizét levezető csatornát az értékes tőzegláp felé szeretné terelni az Auchan.

Döntő fordulat állt be a hatóságok hozzáállásában a dunakeszi láp ügyében?

A környezetvédők véleménye szerint nemcsak az új patakmeder kiépítése okozna sok kárt a védett növényekben, hanem a “tápanyagban” dús víz bejutása lassanként felborítaná a láp megmaradó részének élővilágát is.

A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség január 4-én kiadott határozatában elutasította a vízjogi engedély kiadását. Az indoklásban tételesen felsorolják a területen élő, lápokra jellemző védett növényeket, és úgy nyilatkoznak, hogy a tervezett építkezés súlyosan károsítaná a természeti értékeket. Mindez éles ellentétben áll a Felügyelőség felettes szerve, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség 2009 júniusában hozott döntésével, amely – Dr. S. Nagy László szakértői véleményére támaszkodva – megállapította, hogy a területen nincsen ex lege védendő láp, megnyitva az utat a terület beépítése előtt.

Ezek után még inkább éles kérdésként merül fel, hogyan történhetett, hogy az Országos Zöldhatóság a rendelkezésére álló komoly apparátus és több korábbi szakvélemény dacára úgy ítélte, hogy ez a terület nem érdemes a védelemre, ha egyetlen rövid, s a megfigyelés számára kedvezőnek korántsem nem nevezhető téli időszakban végzett helyszíni szemle során a láp létére utaló jelek egyértelműen megállapíthatók voltak?

Ajánlott tartalom

A víz különféle arcait mutatja be az A.P.Art Gallery új kiállítása

Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílik Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.