Félmegoldás Tarnamérán

Húszmillió forintos költséggel saját mini szennyvízkezelő rendszert építtetett ki intézményeinek ellátására a tarnamérai önkormányzat, melyre a lakosság nem csatlakozhat rá.

Az önkormányzat a beruházás céljára a Decentralizált Helyi Önkormányzati Fejlesztési Támogatási Program pályázatán 19 millió forintot nyert 2009-ben, amit egymilliós saját erővel egészített ki. A mini szennyvízkezelő rendszer műszaki átadása az elmúlt év végén megtörtént. A már üzemelő tisztítómű a szennyvizet ártalmatlanítja, majd a községen keresztül folyó Kistarna-patakba vezeti, ahonnan pedig a Tarnába kerül, kifogástalan minőségben. A rendszer tesztelése folyamatos, működése eddig hibátlan volt. A próbaüzem ez év augusztusáig tart.

Számítások szerint ezután évente két-három alkalommal kell majd gondoskodni a szennyvíziszap elszállításáról, ami a korábbiakhoz képest jelentős megtakarítást jelent, mert a beruházásnak köszönhetően a tarnamérai közintézmények – a polgármesteri hivatal, az iskola, a könyvtár, a bölcsőde – egy hálózatra kapcsolódhattak. Az önkormányzat sajáterős hozzájárulása egy év alatt térül meg.

Timár László polgármester elmondta, hogy a lakosság nem csatlakozhat rá a mini szennyvízrendszerre, ahhoz nem elegendő a kapacitás. További gond, hogy egyre kisebb a remény a térségi csatornahálózat megépítésére. Tarnaörs gesztorságával létezik ugyan a közműtársulás, lakossági igény is lenne, de az emberek elszegényedtek az utóbbi egy-két évben, mind kevesebben tudnák vállalni a háztartásonként 300 ezer forint körül alakuló rákötés költségét, illetve a vízfogyasztás után kiszámított csatornadíjat.

Ajánlott tartalom

AM: elindult a #vadateszem kampány

Új lendületet jelent a vadhús népszerűsítésében a #vadateszem kampány elindítása, amely az egészséges és változatos táplálkozásra is ráirányítja a figyelmet - mondta Felkai Beáta Olga élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkár pénteken Budapesten, a kezdeményezést beharangozó sajtótájékoztatón az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.