A kvótaértékesítésből befolyt bevétel maradéktalanul rendelkezésre áll, és semmi másra nem költhető, mint a Zöld Beruházási Rendszerre (ZBR) - reagált a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) csütörtökön azokra a szakmai és politikai aggályokra, amelyeket a kvótapénzek kezelésének átláthatóságával kapcsolatban fogalmaztak meg többen is a napokban.

KvVM: átlátható a kvótabevételek felhasználása

A kvótaértékesítésből befolyt bevétel maradéktalanul rendelkezésre áll, és semmi másra nem költhető, mint a Zöld Beruházási Rendszerre (ZBR) – reagált a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) csütörtökön azokra a szakmai és politikai aggályokra, amelyeket a kvótapénzek kezelésének átláthatóságával kapcsolatban fogalmaztak meg többen is a napokban.

A tárcánál hangsúlyozzák, hogy a kvótaértékesítésből befolyt bevételt a minisztérium elkülönített kincstári számlán kezeli, amelyet ellenőrzött az Állami Számvevőszék, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága és a zöld ombudsman is.
Leszögezik azt is, hogy a kvótapénz semmi másra nem költhető, mint a Zöld Beruházási Rendszerre (ZBR), s ezt az eladó országok képviselői is ellenőrizik a közös monitoring bizottság tagjaiként. A bizottság legutóbbi ülésére február 26-án került sor – teszik hozzá.

A KvVM megerősíti, hogy a kvótaértékesítésből eddig összesen csaknem 36 milliárd forint folyt be, ebből a ZBR keretében a Klímabarát Otthon panel alprogramjának pályázói már mintegy 15 milliárd forintot lekötöttek, a hagyományos építésű épületekre pedig folyamatosan érkeznek a pályázatok. A ZBR részeként a tárca hamarosan további pályázatokat ír ki, melyekkel energiatakarékos háztartási gépek és energiatakarékos izzók beszerzését támogatnák.
A reakcióban azt is megemlítik, hogy a kvótaértékesítésből befolyó keret felülről nyitott, azaz az esetlegesen újonnan befolyó pénzek ugyancsak kizárólag a ZBR keretében költhetők el.

Ajánlott tartalom

A gyakorlatban is jól teljesít az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer

„Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer keretében létrejövő hitelesített energiamegtakarítások tőzsdei kereskedése újabb lendületet adhat a hazai energiahatékonysági piac fejlődésének” – emelte ki Juhász Edit elnök a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Mellett Működő Állandó Választottbíróság (MKIK VB) által szervezett közös konferencián, 2024. április 23-án, Budapesten.