Nemcsak London legmagasabb lakótornya, de egyben az első felhőkarcoló, amelyben beépített szélturbinák termelnek energiát.

Elkészült a világ első szélturbinás felhőkarcolója

Nemcsak London legmagasabb lakótornya, de egyben az első felhőkarcoló, amelyben beépített szélturbinák termelnek energiát.

A Strata SE1, amelyet a londoniak jellegzetes formája nyomán csak The Razor (villanyborotva) néven emlegetnek, egy kevésbé kellemes csúcsot is a magáénak mondhat: alighogy elkészült, bekerült a Nagy-Britannia legcsúfabb épületének címéért zajló küzdelem fináléjába.
A torony rekordjai azért módjával értékelendőek. Számos, jóval magasabb épületen találni utólagos szélturbinát, és az elmúlt években több fontos terv is napvilágot látott ilyen módon energiát termelő felhőkarcolókra, sőt: a 2008-ban elkészült Bahrein World Trade Center  két tornya között is működik három szélturbina; tény viszont, hogy a londoni Strata az első, amely a toronytestbe integrált turbinákkal kezdi meg működését. A három, egyenként kilenc méter átmérőjű szélkerék a jellegzetes formájú torony lecsapott felső részébe ékelődik, és évente a felhasznált energiamennyiség 8%-át termelheti meg. A beruházók egyébként azután döntöttek a turbinák beépítése mellett, miután kiderült: a londoni időjárás sokkal jobb megtérülést hoz a szél, mint a nap energiájának kiaknázásával.

Az Elephant and Castle területén álló, 148 méteres torony 43 emelete 408 lakást foglal magába. Az alsóbb és olcsóbb szinteken tíz-tíz egyforma méretű apartmant helyeztek el, míg a 10. emelettől felfelé garzonok, valamint egy, két és három hálószobás lakások váltogatják egymást. A legfelső lakószinten egy 2,5 millió fontért árult luxus penthouse lakás található, a 29. emelet pedig a közösségi használatú „Sky Lounge” helyszíne. Az épülethez mélygarázs és 437 férőhelyes kerékpártároló is csatlakozik.
A BFLS építésziroda tervei alapján készült épület meghaladja a jelenlegi brit szabályozások által elvárt fenntarthatósági szintet, sőt, ráver még a Foster & Partners tervei alapján épült polgármesteri székhelyre is, amelyet pedig a környezetbarát épület-működtetés ikonjaként tartanak számon. Építészetileg azonban kevéssé sikerült jól; legalábbis erről árulkodik, hogy a Strata szerepel a Building Design magazin által évente megrendezett Carbuncle Cup finalistái között. A verseny, amely Károly walesi herceg egy emlékezetes elszólása nyomán kapta nevét, évről évre a szigetország legcsúfabb új házai közül válogat. A Strata a versenybe a György-korabeli épületeket gondozó The Georgian Group jelölésével került, és momentán a hat legcsúfabb között szerepel; a végső nyertes neve augusztusban derül ki.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.