Erdélyben található az Európai Év Fája

A Hargita megyei Csíkszentléleken található az az ötszáz éves hársfa, amelyet egy internetes szavazás alapján választottak idén az Európai Év Fájának.

Az érdeklődők múlt hét végéig szavazhattak a www.voting.treeoftheyear.org oldalon, ahol az országos versenyekben korábban Év Fája címmel kitüntetett fák közül lehetett választani.  Magyarországról a letenyei platán került be a versenybe. A Letenyéért Közéleti Egyesület fája a harmadik lett.  A győztes csíkszentléleki hárs magassága 20 méter, törzsének átmérője pedig 390 centiméter. A fa történetéről a helybéliek is keveset tudnak, mindössze annyi bizonyos, hogy a falu temploma mellett magasodó fát valamikor a XVI. század elején ültethették. Azóta a fa törzsét farönkökkel vették körbe, mivel ezen a helyen beszélték meg az emberek a falu legfontosabb ügyeit. Ez a hagyomány még ma is él, annyi különbséggel, hogy a rönköket fából készült padokra cserélték – olvasható a verseny honlapján.
A szavazatok alapján második lett egy 600 éves bulgáriai platán, amely 24 méteres magasságával, és törzsének 10,46 méteres átmérőjével vonzza a turistákat.

A versenyre nevezett fák nem csupán koruk és megjelenésük miatt érdekesek, de a hozzájuk kapcsolódó történetek, legendák is figyelemre méltóak. Közös bennük, hogy az őket nevező közösség számára különösen fontosak.
Az Európai Év Fája verseny célja, hogy nemzetközi szintre emelje a fák kérdését, erősítse az emberek kötődését környezetükhöz és felhívja figyelmüket a természeti értékekre. Az európai szavazás alapjául szolgáló országos Év Fája versenyt 2010-ben első alkalommal rendezte meg az Ökotárs Alapítvány: a vetélkedőre 125 fát jelöltek magánszemélyek, civil szervezetek, önkormányzatok az ország minden részéről, és több mint 16 ezer szavazatot adtak le rájuk. Az eredetileg Csehországból indult programot az Ökotárs testvérszervezete, a Nadace Partnerství kezdeményezte és szervezi. Csehországban 2011-ben lesz tízéves az Év Fája, ez adta az ötletet, hogy nemzetközivé szélesítsék a vetélkedőt, amely jövőre várhatóan Franciaországban, Írországban és Lengyelországban is elindul.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.