Kanadában esővízben és a csendes-óceáni partvidéken algákban észleltek a megrongálódott japán atomerőműből származó, növekvő - de a lakosságra nézve veszélytelen - radioaktív szennyezést.

Kanadában esővízben és algákban észleltek a fukusimai erőműből származó szennyezést

Kanadában esővízben és a csendes-óceáni partvidéken algákban észleltek a megrongálódott japán atomerőműből származó, növekvő – de a lakosságra nézve veszélytelen – radioaktív szennyezést.

Kris Starosta, a Simon Fraser Egyetem kutatója hétfőn közzétett elemzésében a jód 131-es izotópjának növekvő mennyiségéről közölt adatokat, de mint hozzáfűzte, az a  jelenlegi információk alapján nem fenyegeti az emberek egészségét. Ugyanakkor az Egyesült Államokban is növekvő szennyezettséget mértek, és több államban is arra figyelmeztették az embereket, hogy ne igyanak esővizet. A kanadai tudós szerint a Vancouver körzetében vett esőminták szennyezettségének mértéke nem éri el a kockázati szintet, s utalt arra, hogy az 1986-os csernobili katasztrófa idején mértek adatoknak csak negyede az esővíz jelenlegi szennyezettségi szintje.

Ajánlott tartalom

EM: jövőre is folytatódnak a minőségi ivóvízszolgáltatást biztosító fejlesztések

A kormány kiemelt célja, hogy a magyar családok számára hosszútávon biztosított legyen a minőségi ivóvíz-szolgáltatás amellett, hogy védjük természeti kincseinket és vízkészletünket. Ezt szolgálja a nem lakossági fogyasztókra vonatkozó, egységes alap- és fogyasztással arányos díj és a tizenhat éve azonos mértékű vízkészletjárulék mértékének jövő évtől tervezett változása, amely hozzájárul a minőségi víziközmű-szolgáltatás biztosítását célzó fejlesztések megvalósulásához - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön.