Románia kitart az atomenergia mellett

Románia folytatja nukleáris energiafejlesztési programját az energiaimporttól való függőség korlátozása érdekében – közölte a Nuclearelectrica állami energiaipari vállalat igazgatója, Pompiliu Budulan.

Az igazgató hangsúlyozta, hogy az ország déli részén fekvő cernavodai atomerőmű a legbiztonságosabbak egyike a világon. “Ha nem építjük meg (a két tervezett reaktort) Románia elektromos energia importra fog szorulni” – mondta Pompiliu Budulan újságíróknak atomenergia biztonsági szenátusi bizottsági meghallgatását követően. “Mindent megteszünk ennek érdekében, különös tekintettel arra, hogy az EU Bizottság erre meg is adta az engedélyt” – mondta.
Románia két új reaktor építését tervezi a cernavodai atomerőműben, ahol a jelenleg üzemelő két reaktor együttesen 1.400 megawatt kapacitással 18 százalékát fedezi az ország elektromos energia szükségletének. Bukarest tervezi egy második atomerőmű megépítését is. A japán nukleáris krízishelyzet az atomerőmű biztonságát illetően felmerült kétségekkel kapcsolatban Pompiliu Budulan rámutatott, hogy a “Candu” típusú reaktoroknál alkalmazott technológia a “legjobb” és még “soha nem okozott balesetet”. “A cernavodai erőmű a lehető legnagyobb biztonsággal üzemel” – tette hozzá Vajda Borbála, a nukleáris ügyeket felügyelő nemzeti bizottság elnöke.

Ajánlott tartalom

Folyamatosan nő a madarak agymérete

A madarak agya a testméretükhöz képest nagyobb lett az utóbbi hetven millió évben végbement evolúciós változások eredményeként – derül ki egy nemzetközi tudóscsoport kutatásából, amely a madárfajok legátfogóbb és legrészletesebb családfáját tette közzé a Nature folyóiratban. A munkában a Debreceni Egyetem evolúcióbiológusa, Székely Tamás is részt vett.