Regionális természettudományi diáklaboratórium létrehozására 168 millió forint támogatást nyert el a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében; a labort az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumában alakítják ki – mondta a projekt nyitórendezvénye kapcsán a gimnázium igazgatója szerdán az MTI-nek.
Dobi János kifejtette: a megépülő Szegedi Regionális Természettudományos Diáklaboratórium (SzeReTeD) a kísérleteken alapuló természettudományos ismeretszerzés regionális központjává válik. Az infrastrukturális fejlesztésekkel párhuzamosan – a dél-alföldi régió 20 közoktatási intézményének együttműködésével – megvalósuló szakmai fejlesztések lehetőséget kínálnak a korszerű és magas szintű természettudományos szemléltetés hálózatos rendszerének kialakítására – tette hozzá. Az igazgató megfogalmazása szerint nem az iskola a nyertes, hanem a régió iskolái, hiszen a tanulók meghatározott órákra bejárnak majd a belvárosi intézménybe. Olyan technikai és szakmai felszereltséggel ellátott laboratóriumot kapnak, amely a régióban példaértékű lesz a természettudományos oktatásban. A kétszer 20 fős laboratórium a fizika, a kémia, a biológia és a földrajz oktatását tudja majd segíteni.
Dobi János úgy véli, a pályázat elbírálásakor valószínűleg pozitív hatása volt annak, hogy az iskola közelében működik a fenntartó egyetem természetismereti tudástára. Így lehetőség van arra, hogy a fiatalok ott is dolgozzanak.
Az országban 11 intézmény kapott ebben a programban forrást, általában 300 millió forintot. A projektben a meglévő helyiségrendszer fejlesztésére van lehetőség. Emellett a pénzből a szakmai program kidolgozását, illetve egy infokommunikációs, csúcstechnológiás laboratórium felszerelését kell megoldani. Ezek korszerűségét mutatja, hogy ilyenekből mindössze 11 lesz az országban. A pályázat időtartama két év. Ebből az első év a fizikai megvalósításnak és a szakmai program megteremtésének időszaka. A második évben már működtetik a rendszert, így Szegeden már a jövő év februárjában megkezdődik az oktatás.