Több mint ezer fát ültetnek a veszprémi állatkertben

Az elmúlt évek legnagyobb fásítási akciója zajlik a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadasparkban: 500 feketefenyő-csemetével és 500 zöld ezüstfenyővel pótolják a tavaly nyári pusztító viharban megsemmisült faállományt.

Az állatkert honlapján olvasható tájékoztató szerint a tavaly augusztusi vihar összesen 429 nagyméretű, 40-60 év közötti feketefenyőt döntött ki a Fejes-völgyben, a mostani fásítással ezt veszteséget akarják ellensúlyozni. Támogatók segítségével a Gulya-dombon az ezer facsemete mellett több ezer feketefenyőmagot is elvetettek, és a felső parkoló területén még 38, 3-5 méteres, földlabdás, lombkoronával rendelkező korai juharfát telepítettek, melyek árnyékot adnak a forró nyári napokon. A 2001-től közhasznú társasággá vált állatkert az új évezredben minden évben jelentős látványosságokkal bővül: új kifutók és házak épülnek, több nemzetközi fajmegmentési programban vesznek részt, bővülnek a szolgáltatások. Az elmúlt két év során közel hatszázmillió forintot költöttek a fejlesztésre, megépült a Csimpánzvilág elnevezésű majomház, a Kölyökdzsungel játszóház és terrárium, a Böbe majom tanodája, és az erdei mesterségek tanösvénye, illetve az Afrika-ház. A régi ketrecek sorozatosan tűnnek el, megújult a nagymacskák – párduc, oroszlán, tigris -, a zebrák és más patások otthona is. Az állatkertben a “hagyományos” állatok mellett igazi ritkaságok is élnek: a kardszarvú antilopok, dzseladák csak Veszprémben láthatóak, és ötven emlős-, harmincöt madár- és huszonöt hüllőfaj lakja a parkot.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.