Magyarország az ötödik helyen áll a bioetanolt termelő uniós országok mezőnyében, derül ki az ágazat szereplőit tömörítő brüsszeli eBio jelentéséből.
Az Európai Unióban 2003 óta exponenciálisan bővül a bioetanol-gyártás. Tavaly is nagy mértékben, éves szinten közel 60 százalékkal nőtt a termelés – mondta hétfőn Rob Vierhout, az eBio főtitkára. A szervezet jelentése szerint tavaly összesen 2,82 milliárd liter bioetanolt állítottak elő az unióban működő gyárak, egy évvel korábban 1,8 milliárd liter volt a teljes kibocsátás.
Az ágazat történetének első bő tíz évében, 1993 és 2004 között 60 millióról 525 millióra nőtt az éves termelés, a lassú kezdet után viszont robbanásszerű fejlődés következett. A nagy lökést a bioüzemanyagok és más megújuló üzemanyagok használatának előmozdításáról szóló, 2003-as uniós irányelv adta meg.
A 2007-ben elfogadott új stratégia szerint a huszonheteknek 2020-ra a közlekedésben 10 százalékra kell emelniük a megújuló energiaforrások arányát – a teljes energiamérlegben 20 százalékos arány a cél 2020-ra -, ez további konjunktúrát teremt a bioetanolnak.
Ha abból indulunk ki, hogy a tagállamok betartják, amit vállaltak, akkor azzal lehet számolni, hogy a következő években folyamatosan tovább növekedik majd a termelés – mondta Vierhout.
A szakmai szervezet szerint a gyártásban Franciaország jár az élen, ott jelenleg 13 gyár működik, amelyek tavaly összesen 1 milliárd liter bioetanolt állítottak elő. A második helyen Németország áll 568 millió literrel és 8 bioetanolgyárral. A harmadik Spanyolország 317 millió literrel, a negyedik Lengyelország 200 millió literes évi teljesítménnyel, az ötödik Magyarország 150 millió literrel. Az első ötön kívül egyetlen uniós tagország sincs, ahol tavaly 100 millió liternél több bioetanolt állítottak elő.