Passzívház Kanadából

A német eredetű „Passivhaus” szabványra általában a mérsékelt és hideg hőmérsékleti körülményekre adott válaszként tekintenek.

Az éves fűtési energia-határértékek természetesen nem sokat jelentenek New Orleansban, ahol az ArchDaily passzívház tervezési versenyt hirdetett meg. A versenykiírásban azonban szerepelt egy általános energia-csökkentési elvárás, aminek nehéz megfelelni úgy, hogy a légkondicionálást is biztosítani kell. A versenyt meglepetésre egy kanadai építész iroda, a Sustainable TO nyerte.

A versenykiírás a következőket kérte:
„kiegyensúlyozott tervet kérünk a fenntarthatóság témakörén belül, amely minimális hatással van a környezetre, a fűtési és a hűtési számlákat mindenki meg tudja fizetni, és bárki számára elérhető legyen a felépítése vagy megvásárlása…a házakat egy bizonyos helyi tipológia alapján kell megépíteni, és törekedni kell a szomszédokkal való összetartás kialakítására” A tipikus new-orleans-i tervben a szobák sora egymásból nyílik, folyosó nélkül, így lehetővé válik, hogy a szobák mindkét oldalán ablak legyen és megfelelő keresztszellőzést lehessen biztosítani. Ez a típusú épület francia eredetű, de megtalálható Montrealtól New Orleans-ig sokfelé. A magánszféra védelmére vonatkozó jelenlegi elvárásainknak nem felel meg eléggé, így az építészek kissé módosították. A ház átértelmezi a hagyományos épület tervét úgy, hogy két hálószoba-fürdő egységet tükröz a fő élettér mindkét oldalára. A nyitott élettér optimálissá teszi a természetes légmozgás és a természetes megvilágítást. A folyosó dél felé, egy rugalmas, konzolos oldalgalériára nyílik, amely körbeöleli a házat, és árnyas kültéri életteret biztosít.

 

Az építészek a következőképpen írták le:
„A ház kelet/nyugati tájolása lehetővé teszi a természetes szellőzés és megvilágítás, árnyékolás és napenergia hasznosítás megfelelő alkalmazását. A déli homlokzat mély tető-túlnyúlása biztosítja nyáron a belső terek passzív napenergia védelmét, a téli hónapokban ugyanakkor lehetővé teszi a passzív napenergia összegyűjtését.” A déli homlokzat csúszó paneljei flexibilitást és a nap, az eső és a szél elleni védelmet biztosítják. Az északi homlokzat ablakai bőséges napfényt és természetes szellőzést nyújtanak, miközben korlátozzák a túlzott felmelegedést. A ház tipikus passzívház jellemzőkkel bír, mint például a déli részen a mély túlnyúlások és a lamellák alkalmazása, illetve fényvisszaverő fém burkolat használata, amely megakadályozza a lakás túlzott felmelegedését. New Orleans-ban azonban mindig nagy a forróság és fülledt a levegő, így a szükséges szigeteléseket is be kellett építeni, illetve egy egyszerű alkalmazással csökkentették a felmelegedés és a forró levegő beszivárgásának lehetőségét.

 
A rendszer aktív összetevői két mini hőszivattyú és két energia visszanyerő ventilátor (ERV), amelyek eltérnek a szokásos hővisszanyerésen alapuló szellőztető berendezésektől. Ez a berendezés olyan entalpikus eszköz, amely egyaránt képes az érzékelhető és rejtett hő és nedvesség közlésére. Ezenkívül a házat ellátták még padlófűtéssel is, ami kissé túlzásnak tűnik New Orleans-ban. A verseny célja a különböző ötletek bemutatása volt, és a díj nem szerződés, hanem egy nagyméretű HP nyomtató lett, az építész Paul Dowsett mégis izgatott: „Az, hogy megnyertük ezt a díjat, rendkívül izgalmas: alátámasztja, hogy lehetséges megfizethető és fenntartható házat építeni, amely az éghajlattól függetlenül is vonzó lehet, ugyanakkor megerősíti a tervezéshez és a kivitelezéshez való hozzáállásunkat.”- mondta a tervező.

Ajánlott tartalom

Csökkent az Alteo nettó profitja az energiapiac stabilizálódásának hatására

A várakozásoknak megfelelően az energiapiacon idén megkezdődött az árak csökkenése, ennek hatására az Alteo nettó konszolidált eredménye az első három negyedévben 2,7 milliárd forinttal, 8,6 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi kiemelkedő eredményhez képest - közölte az energetikai szolgáltató- és kereskedővállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent beszámolójában.