Nincs visszaút az Antarktiszra

Nem engedik vissza az Antarktiszra azt a császárpingvint, amely több mint háromezer kilométert tett meg Új-Zélandig, ahol több mint negyven éve nem fordult meg egyetlen fajtársa sem.

Félő, hogy az állat fertőzéseket hurcolhat magával, ha visszaengedik, az évnek ebben az időszakában pedig nincs is mód arra, hogy az Antarktiszra szállítsák. Új-zélandi vadvédelmi szakemberek szerdán úgy fogalmaztak, hogy a természetre bízzák, mi lesz az állattal. A pingvin a Déli-sark vizeiből indulva 3200 kilométerrel arrébb, a szigetország festői Peka Peka nevű partján kötött ki. Megjelenése bejárta a világsajtót, hisz Új-Zélandon 44 éve nem járt császárpingvin. A madár betegséget kaphatott el a melegebb áramlatokban, a vadvédők pedig nem akarják, hogy kórt hurcoljon be az elszigetelt antarktiszi kolóniára. Visszaszállítása nehéz feladatot jelentene, a Déli-sarkon az évnek ebben a szakaszában szinte teljes sötétség honol, nem indulnak hajóutak. Ha mégis meg lehetne oldani a szállítást, nehéz lenne a fedélzeten hidegben tartani a bőséges zsírréteggel bíró, közel egy méter magas pingvint. A váratlan látogató egyelőre vizes homokot eszik, szakemberek szerint bizonyára hóval téveszti össze. A pingvin egészségesnek tűnik, várhatóan éhsége napokon, heteken belül visszavezeti a vízbe. Idejét a homokban fekve tölti, esténként megmártózik a vízben. Azt még a szakemberek sem tudják, hím vagy nőstény példányról van-e szó.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.