Feltalálói szerint egyszerűségében rejlik a hullámok energiájának hasznosítására tervezett legújabb eszköz, az Anaconda ereje, amely egyszerű gumicsőként nyeli el a vizet és alakítja árammá egy turbina segítségével.
A csövön végigáramló víz kígyózó mozgásra bírja az eszközt, amelynek végén a felgyülemlett energia egy áramot előállító turbinát működtet. Az Anaconda nyolcméteres prototípusát már tesztelik egy kutatási célokat szolgáló víztartályban, a fejlesztő Checkmate Seaenergy vállalat elnöke szerint a kísérletek alátámasztották az elgondolás működőképességét – írja a BBC internetes oldala (www.bbc.co.uk).
Következő lépésként a cég hétmillió fontot (2,224 milliárd forint) szeretne összegyűjteni támogatóktól, hogy egy méretesebb változattal immár a tengeren teszteljék az eszközt. A tervek szerint három éven belül sor kerülhetne az Anaconda tengervízben való kipróbálására, a támogatók meggyőzéséhez a tudósok a politikusok közreműködésére is számítanak. Mint Paul Auston fogalmazott, a bevett gondolkodást megváltoztató eszköz segíthet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről szóló kormányzati célok megvalósulásában is.
Az Anaconda nagy előnye, hogy nem mechanikai. Legnagyobb részben gumi, vagyis természetes anyag, természetes rugalmassággal, tehát csak kis részét kell karban tartani – mondta Rod Rainey, az eszköz egyik fejlesztője.
Szakértők állítása szerint ötven darab, egyenként 200 kilométeres Anaconda 50 ezer háztartás energiaszükségletét fedezné. Az eszköz különösen az olyan partvidékeken hozhatna nagy hasznot, ahol nagyok a hullámok. Skócia, Írország, Amerika, Ausztrália, és Japán partjai mind számításba jöhetnének az Anacondák telepítésekor.