Az ország környezettudatosságát jól mutatja, hogy a lakosság nem hagy szó nélkül egyetlen környezetkárosítással kapcsolatos ügyet sem – mondta Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa hétfőn, a parlament környezetvédelmi bizottsága előtti tájékoztatójában.
Fülöp Sándor kifejtette: a mintegy fél éve alakult ombudsmani hivatalhoz közel ötszáz panasz érkezett, amelyek legnagyobb része zajjal, vízszennyezéssel, hulladékgazdálkodással, állattartással, valamint a zöldterületek fogyásával kapcsolatos.
A Tubesre tervezett katonai lokátor, illetve a szerencsi szalmatüzelésű erőmű, és a pesti zsidónegyed településrendezési ügyében már elkészült az országgyűlési biztos állásfoglalása, míg a Duna hajózhatóságáról, a Szigetköz védelméről, továbbá a bátaapáti atomtemetőről, valamint a sukorói kaszinóról szóló elemzések készítése jelenleg is folyamatban van.
Az emblematikus kérdések mellett ugyanakkor a helyi kisügyek sem elhanyagolhatók, hiszen ezek képezik az ombudsmani munka főrészét – jegyezte meg az jövő nemzedékek parlamenti biztosa.
Fülöp Sándor tájékoztatójában furcsának és szomorúnak nevezte, hogy a szmoghelyzet megítélésekor a közbeszéd akkor is az autósok jogait védi, amikor “néhány napig több tízezer állampolgártársunk nem kap levegőt”. A biztos hangsúlyozta: minden érintett városban szót emeltek a szmogriadó-tervekben elmaradó szankciók miatt, amire a budapesti önkormányzat “egy meglehetősen elutasító választ” adott másfél hónap után, míg hasonló esetekben Miskolcon és Debrecenben azonnal segítséget, illetve konzultációt kértek.
Az ombudsman megjegyezte: a hivatal állásfoglalásainak postázása után “kifejezetten hűvös lett a viszony” az igazságügyi-, a földművelésügyi-, valamint a gazdasági minisztériummal, míg a kulturális, illetve a környezetvédelmi tárca a “sokszori éles kritika” ellenére is “kifejezetten szívélyes” a jövő nemzedékek biztosával.
Kérdésre válaszolva Fülöp Sándor elmondta: a tubesi katonai radar és a szerencsi szalmatüzelésű erőmű tervezésében is komoly hibák történtek, ami alapján a megtámadott engedélyek hatályon kívül helyezésére lehet számítani. Az új eljárások szükségessége azonban még nem jelenti ezen projektek végét – fűzte hozzá.
A bizottság ülését levezető Nagy Andor (KDNP) alelnök a napirend végén kiemelte: az Országgyűlés jó döntést hozott a “szakmailag hiteles és korrekt” jövő nemzedékek ombudsmani hivatalának létrehozásával.