Letarolta Japánt a Talasz tájfun

A tájfun trópusi viharrá szelídülten, de özönvízszerű esőzésekkel érkezett Oroszország távol-keleti partjaihoz.

Keddre virradó éjjel elérte a Talasz tájfun Oroszország Primorje (Tengermellék) terület délkeleti partjait. A meteorológusok szerint ez a ciklon uralja majd a megye időjárását pár napig, és ezalatt több mint egyhavi átlagnak megfelelő mennyiségű, sőt, néhol annál is több csapadék hullik. A rendkívüli helyzetek minisztériumának helyi részlege felszólította az ottani lakosokat, hogy ne hagyják el a településeket, ne menjenek halászni és vadászni, amíg dúl a vihar.

 
A Talasz miatt legalább harminchárom ember életét vesztette és ötvenhatan eltűntek Japánban, ahol a tájfun áradásokat, földcsuszamlásokat okozott, és utakat, vasútvonalakat rongált meg, és egy megáradt folyó elsodort egy vasúti hidat is. A vihar térségében több ezer lakóház került víz alá. A kormány mellett működő válságstáb több mint félmillió ember kimenekítését javasolta a szélvész útjában fekvő területekről. Az evakuálásban katonák, rendőrök és tűzoltók is közreműködnek. A hatóságok felhívták a helyi lakosok figyelmét arra, hogy legyenek különösen körültekintőek a vízgyűjtőknél, amelyek vízszintje hirtelen megemelkedett, illetve a hegyvidéki utakon, ahol földcsuszamlások és sziklaomlások fordulhatnak elő. A Talasz szombaton érte el Japán Sikoku szigetét és Honsú déli részét. Helyi idő szerint vasárnap délelőttre már végigvonult Honsún is.

Ajánlott tartalom

Számos akadályt kell leküzdeni ahhoz, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé váljon

Számos akadályt kell leküzdeni ahhoz, hogy az Európai Unió 2050-re klímasemlegességet érjen el, a gépjárművek teljes kibocsátásmentessége irányában kitűzött cél dicséretes, de az uniónak biztosítania kell, hogy ez ne kerüljön túl sokba polgárainak, és ne menjen ipari szuverenitásának rovására - hívta fel a figyelmet hétfőn közzétett jelentésében az Európai Számvevőszék.