Felfüggesztett fogház a madárcsempésznek

Jogerősen tíz hónap felfüggesztett fogházbüntetésre ítélt a másodfokon eljáró Csongrád Megyei Bíróság egy román állampolgárt, akinek hússzállító teherautójában mintegy tízezer védett madár tetemére találtak a nagylaki határrendészek.

Cseh Attila, a bíróság elnökhelyettes szóvivője szerint ezzel a bíróság megváltoztatta az első fokon eljáró Makói Városi Bíróság ítéletét. A Makói Városi Bíróság november 7-én természetkárosítás bűntettében bűnösnek mondta ki a vádlottat, ezért tíz hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte. A vádlott és védője enyhítésért fellebbezett. A Csongrád Megyei Bíróság másodfokú tanácsa mai ítéletében megállapította, hogy az első fokú bíróság által kiszabott büntetés arányos, enyhítése nem indokolt. A vádlott egészségi állapotára és kiskorú gyermekeire figyelemmel azonban úgy ítélte meg, hogy a szabadságvesztés büntetés céljai annak végrehajtása nélkül is elérhetők, így az első fokú bíróság által kiszabott büntetés végrehajtását felfüggesztette. A román férfi teherautójával november 4-én a nagylaki átkelőnél jelentkezett belépésre. A járművet vizsgáló rendőröknek feltűnt, hogy a rakomány egy részének csomagolása különbözik a szállított hentesáruétól. A határrendészek mintegy tízezer védett madár tetemét találták meg, a szállítmány együttes eszmei értéke több mint százmillió forint volt. Bránya Krisztián, a Körös-Maros Nemzeti Park igazgatóságának természetvédelmi őrkerület-vezetője elmondta, a madarak között a legtöbb mezei pacsirta volt. A tetemek között akadt még kalandrapacsirta, rozsdástorkú pityer, kékbegy, tengelic, fenyőrigó, léprigó, nádi sármány és barázdabillegető. A kartondobozokba és nejlonzacskóba csomagolt védett madarakat néhány nappal korábban ejthették el sörétes puskával.

Ajánlott tartalom

Az aszály vagy a belvíz veszélyeinek előrejelzésében is segíthet a HUN-REN ATK kutatói által kifejlesztett talajhidrológiai adatbázis

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének (HUN-REN ATK TAKI) kutatói elkészítették a HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0 verzióját, amely új lehetőségeket nyújt országos léptékű környezeti problémák ‒ többek között az aszály, a belvíz és a vízmegtartás ‒ elemzésére irányuló kutatások számára. Munkájukat a Science of The Total Environment folyóiratban publikálták, open access formában.