A 21. századi falu maga termeli meg az általa felhasznált energiát - hangzott el az önellátó energiagazdálkodásról rendezett konferencián hétfőn Budapesten.

A települések decentralizált energiaellátásáé a jövő

A 21. századi falu maga termeli meg az általa felhasznált energiát – hangzott el az önellátó energiagazdálkodásról rendezett konferencián hétfőn Budapesten.

Az Energia Klub és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége által rendezett konferencián Tiborcz Péter a Fejér megyei Közgyűlés elnöke, valamint Dely László az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület, Települési Energiagazdálkodási Szakosztályának alelnöke vázolta a decentralizált energiaellátás jövőjét.

Ismertették a sümegi kistérség példáját, ahol szakértők felmérték a helyi megújuló energia mennyiségét, és kiderült, hogy a gázt ki lehetne kapcsolni, mivel a hőenergia előállítható biomasszából. A sümegi kistérségben a felmérés eredménye az lett, hogy a hőenergia egészét, a villanyáramnak pedig a 14 százalékát lehet helyben, helyi energiahordozókból előállítani, sőt pellet és bio-brikett ki is vihető a térségből. Öt településen kis fűtőművel váltható ki a drága vezetékes gáz.  A konferencián elhangzott: a jelenlegi megújuló energetikai pályázatokból két fontos dolog hiányzik: felmérés és adatbázis készítése, illetve a fenntartható energia-gazdálkodás.

Dióssy László a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy hamarosan indul a zöld beruházási program, amely az eladott szén-dioxid kibocsátási kvóta ellenértékét használja forrásként. Ez a program a panel program alprogramja lesz, és ebből lehet felújítani a középületeket is.

Az EU energiafelhasználásának 40 százaléka jut a lakosságra, 21 százaléka pedig a közintézményekre. Mindkettő csökkentése érdekében tehetnek a helyi önkormányzatok, ezért alakult meg idén februárban az Európai Parlamentben a Polgármesterek Szövetsége – mondta Dely Krisztina, a Covenant of Mayors  Office irodavezetője. Az európai lakosság 75 százaléka városokban, illetve azok agglomerációjában él, ők használják fel az energia 80 százalékát, amely évi 1,9 százalékkal emelkedik – idézte az adatokat az irodavezető.

Tóth Nelli, az Energia Klub projektvezetője a konferencián beszámolt a három éve alakult Energiahatékony Önkormányzatok Szövetsége eddigi munkájáról. Eddig 15 önkormányzati iskola energia tanúsítványát készítették el, és 9 ország 40 projektjét állították – követendő példaként – az önkormányzatok elé. Ismertette azt is, hogy uniós támogatással készül az óbudai 800 lakásos szalagház felújításának terve, a munkában részt vesz a Közép-Európai Egyetem is.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.