A tudósok folyamatosan dolgoznak a fosszilis tüzelőanyagok kiküszöbölésén, melyek veszélyes környezeti hatásait mind ismerjük. A szükséges rossznak kikiáltott energiaforrást alternatív üzemanyagokkal próbálják helyettesíteni, melyek nem hordozzák a káros anyagokat.

Új módszerek a szén-dioxid átalakítására

A tudósok folyamatosan dolgoznak a fosszilis tüzelőanyagok kiküszöbölésén, melyek veszélyes környezeti hatásait mind ismerjük. A szükséges rossznak kikiáltott energiaforrást alternatív üzemanyagokkal próbálják helyettesíteni, melyek nem hordozzák a káros anyagokat.

A tudományos kutatások középpontjában a globális felmelegedést csökkentő megoldások állnak. A legégetőbb kérdés a szén-dioxid problémája, mint az egyik legsúlyosabb üvegházhatást és visszafordíthatatlan éghajlatváltozást okozó gáz. Az ipari forradalom óta 30%-kal nőtt a légkör szén-dioxid tartalma és azóta is folyamatosan emelkedik. Becslések szerint minimum 60%-kal kellene redukálni a légkörben koncentrációját, hogy a jelenlegi, már korántsem egészséges szinten maradjon.
A legnépszerűbb terület a „zöld kémia”, melynek célja a veszélyes anyagok felhasználásának minimalizálása vagy nullára csökkentése és a további környezetszennyezés akadályozása. A szingapúri Biotechnikai és Nanotechnológiai Intézet munkatársai a metanol költséghatékonyabb, a tömegtermelésre is alkalmas technológiáin dolgoznak. A metanolt ipari alapanyagként és tiszta bioüzemanyagként is alkalmazzák.

Az eljárás során szerves katalizátort használtak és az egész folyamatot toxinmentessé tették a leghasznosabb vegyületek elérése érdekében. Jackie Y. Ying professzor elégedett az eredményekkel, mint mondta:
a hatékony és innovatív módszereket generáló tiszta zöld energiát állítottunk elő a vegyipar és a nanotechnológia ismereteivel. A környezetszennyezés, a globális felmelegedés és a fosszilis tüzelőanyag-források helyettesítésének egyre növekvő igényei közepette reméljük, hogy a szén-dioxid hatékony lekötésével és átalakításával egy életképes alternatív energia lehetőségét nyújthatjuk az iparág számára.
Az IBN kutatásánál a szén-dioxid sikeresen reagált a stabil szerves katalizátorral, az N-heterociklusus karbénnal (NHC) enyhe körülmények között, száraz levegőben. A munkatársak legnagyobb örömére „az NHC nagy potenciált mutatott a szén-dioxid aktiválásában és fixálásában, melyet átalakítva metanollá, a kísérlet hozzájárulhat a hasznos anyagok elterjedéséhez”.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.