Évente 6,4 millió tonna szemét kerül a hét világtengerbe, ami azt jelenti, hogy az óceánok minden egyes négyzetkilométerére 46 ezer darab, hulladéknak számító műanyagtárgy jut - számolt be az ENSZ környezetvédelmi programja, az UNEP.

Évente 6,4 millió tonna szemét kerül a világ tengereibe

Évente 6,4 millió tonna szemét kerül a hét világtengerbe, ami azt jelenti, hogy az óceánok minden egyes négyzetkilométerére 46 ezer darab, hulladéknak számító műanyagtárgy jut – számolt be az ENSZ környezetvédelmi programja, az UNEP.

A szemét túlnyomó része a nemzetközi hajózás számlájára írható, a kapitányok ugyanis gyakran döntenek úgy, hogy a kikötőkben fizetendő szemételszállítás helyett a nyílt vízen szabadulnak meg a felgyülemlett hulladéktól. Emellett jelentős mennyiségű háztartási- és ipari szemét is érkezik a folyókon keresztül a tengerekbe, ahol aztán a tengeráramlás és a szél szétsodorja a hulladékot.

Évente több mint egymillió tengeri madár pusztul el gyötrelmesen a vízbe került szeméttől, de a teknősök és tengeri emlősök is odavesznek, utóbbiak akár százezres nagyságrendben. Az állatok gyakran beleakadnak a csomagolóanyagokba, megfulladnak vagy éppen éhen halnak, mert gyomrukat műanyagdarabok tömítik el. A Greenpeace természetvédő szervezet szerint az Északi-tengeren élő sirályhojszák 97 százalékának gyomrában található műanyag, átlagosan 0,31 gramm. Ez az ember számára olyan lenne, mintha egy szelet kenyeret műanyaghulladékkal “ízesítve” kellene elfogyasztania.

Ajánlott tartalom

Az a feladatunk, hogy megőrizzük a Földet a jövő generációinak

Fontos, hogy a fenntarthatósággal foglalkozzunk, és létrejöjjön egy közös tudás, amely segíthet abban, hogy élhetővé tudjuk tenni a világot a jövőben is, és a gyermekeink és unokáink is élvezhessék a bolygó adottságait - hangsúlyozta ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó szerdán Szabadkán, ahol előadást tartott a Fenntarthatósági Témahét keretében.