Öntisztuló csillogásmentes üveget fejleszt az MIT

Öntisztuló, vízlepergető és csillogásmentes üveget fejlesztenek a Massachusetts-i Műszaki Egyetem (MIT) kutatói. Az új technológia használatával mentesülhetnek az ujjlenyomatoktól az okostelefonok és a táblagépek képernyői, az autóközlekedést pedig biztonságosabbá teheti, hogy az ebből az üvegből készült szélvédő nem párásodik és nem tükröződik.

A fejlesztés alatt álló üveg felületét kúpokra emlékeztető, nanoméretű struktúrák borítják, amelyek az emberi hajszál keresztmetszeténél akár több ezerszer kisebbek. A nanokúpok megváltoztatják az üveg fénytörési tulajdonságait és vízlepergető képességét is. Megalkotása során olyan, természetben megfigyelhető jelenségek inspirálták a kutatókat, mint a lótusz növény rendkívüli vízlepergető képessége, melyet a felszínét borító mikroszkopikus méretű szabályos kiemelkedéseknek köszönhet. Az új típusú üveg az elektronikai iparágak mellett az építőipar és az autógyártás érdeklődését is felkeltheti – írta a LiveScience című ismeretterjesztő portál. Nagy lökést adhat a megújuló energiák felhasználásának is, ugyanis a felszíni szennyeződések következtében a napkollektorok energiahasznosítása átlagosan negyven százalékkal csökken az üzembe helyezésüket követő első hat hónap során. Az új üvegek alkalmazása mérsékelheti a hasznos fénysugarak egy részének visszaverődését a napelemek felszínéről.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.