Összeomolhat a nyugat-antarktiszi jégtakaró

Radarral felszerelkezett tudósok egy majdnem egy mérföld mély víz alatti medencét fedeztek fel a nyugat-antarktiszi jégtakaró alatt, a Weddel-tenger közelében.

A képződmény területét tekintve nagyjából akkora, mint New Jersey állam (vagyis 20 000 négyzetkilométer), jelenlétéből pedig arra következtetnek, hogy a jégtakaró összeomlásának kockázata jóval nagyobb, mint azt korábban gondolták – írja az index.hu. Martin Siegert professzor, az edinbourghi egyetem kutatója és a repülőgépekkel és radarral kutató projekt vezetője úgy véli, ez egy jelentős felfedezés, mivel a Déli-sark térségéről jelenleg igen hiányosak az ismereteink. Az Antarktisz szerinte jelentős változások előtt áll, amik azonban lehetővé tennék a jégtakaró viselkedésének megértését. A medence felfedezésével egy időben a Nature természettudományos lapban számítógépes modellekre hivatkozva jelezték, hogy a 21. század elején tapasztalható melegedés szinte biztosan változásokat fog produkálni a sarkvidéki jégtakaró helyzetében.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.