Ez lett Fukusima következménye

A fukusimai nukleáris katasztrófa idején kiszabadult radioaktív sugárzásnak 1300 halottja és 2500 daganatos betege lehet – ezt állapította meg az az orvosi tanulmány, amelyet a 2011. március 11-i földrengés és szökőár nyomán bekövetkezett atombaleset egészségügyi következményeit vizsgálta.

A Stanford egyetem kutatóinak tanulmánya az Energy and Environmental Science című szaklapban jelent meg. (Aiolus News) Az adatok ellentmondanak azoknak a becsléseknek, amelyeket a katasztrófa napjaiban az ENSZ tett közzé. A folyóirat emlékeztet arra, hogy annak idején a Csernobilról szóló ENSZ-jelentés 65 halottról szól, míg különböző környezetvédő szervezetek szerint a következő 80 évben e baleset következményeinek legalább 4 ezren esnek áldozatul. Az áldozatokhoz hozzáadódik az a 600 halott, akiket az erőmű körüli zónából való evakuálás idején haltak meg. A halottak többsége idős és krónikus beteg ember volt, halálukat részben a radioaktív sugárzás, részben kimerültség okozta. A tudósok által felállított modell szerint az evakuálás mindössze 245 embert mentett volna meg, így a kitelepítés több életbe került, mint amennyit sikerült megmenteni.

A radioaktív anyag nagy része a Csendes-óceánba került, míg annak 19%-a bekerült a talajba. A legsúlyosabb következmények ezért Japánt sújtják majd a tudósok szerint, ezzel szemben a katasztrófa hatása Ázsiában és Észak-Amerikában rendkívül alacsony lesz, mivel viszonylag kevés radioaktív port sodort szét a szél. Az előjelzések az Egyesült Államokban legfeljebb 12 halálesetet, és 30 daganatos megbetegedést jósolnak.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.