Lengyelország biomassza termeléssel próbálkozik

Az Európai Unió tagállamai közös megállapodás alapján a következő tíz évben 20 százalékkal növelik a megújuló energia termelését és felhasználását.

Ezt az ambiciózus célt minden országnak más módszerrel kell elérnie az adott terület környezeti adottságaihoz igazodva. Lengyelország többek között biomassza alapanyag termelésével kísérletezik. A biomassza két fő forrásból származhat, mezőgazdasági vagy fakitermelési melléktermékekből és hulladék anyagokból. Ezek lehetnek folyékonyak vagy szilárdak, a legfontosabb tulajdonságuk, hogy természetesen lebomoljanak. Az iparág átalakításában fontos szerepe lesz a Global Eco Energy vállalatnak, mely a biomassza egyik fő importőre Lengyelországban. Az EU 2009-ben elfogadott irányelvei szerint minden államnak el kell fogadnia saját területére vonatkozó kötelező erejű célokat, melyek segítik a megújuló energiaforrások felhasználásának növelését. Ennek értelmében a lengyel kormány 2010-ben elfogadta a 2030-ig érvényes energiafelhasználási tervét, melynek értelmében három fontos célt tűztek ki maguk elé. Az első szerint a megújuló energiaforrások felhasználásának arányát 15 százalékosra növelik 2020-ig, ezt folytatva a következő években is, a biodízel arányát pedig 10 százalékosra növelik 2020-ig a közlekedéshez szükséges energiapiacon.

És végül kikötötték, hogy a biomassza termeléséhez szükséges fafeldolgozást fenntartható ütemben kell végezni, ezért az érintett erdőket védeni kell a túltermelés ellen. Lengyelországban a biomasszát tekintik a legnagyobb potenciállal rendelkező megújuló energiaforrásnak. Olyan országokban érdemes ennek termelésére átállnia, ahol sok mezőgazdasági terület található. A biomassza előállításának első lépése egy lehetőleg keveset termelő farm, ahol a később biomasszává alakítható növényeket kezdik termeszteni, ezzel biztosítva stabil jövedelmet a földtulajdonosnak. A Global Eco Energy nyersanyagát többek között Ghánából és Kamerunból szerzi. Ahogy a hagyományos üzemanyag árai növekednek, egyre nagyobb az igény alternatív megoldásokra, a biomassza termelésének ehhez a növekedő kereslethez kell igazodnia. Az irányelvek miatt kötelező lesz befektetni a megújuló energia termelésébe, ezért a befektetések megtérülése szinte biztosra vehető ezekben az iparágakban. A bizonytalanság a termelőktől származhat, akiknek a biomassza termelése hosszú távú elkötelezettséget jelent, nem akarnak kockáztatni. Az EU azonban kényszerítheti a vevőket, hogy csak bizonyos termelőktől vásároljanak, így csökkentve a veszélyeket.

Annak ellenére, hogy a kormány és egyéb szervezetek számtalan megújuló energiatermelő projektet indítottak, a lengyel polgárok meglepően keveset tudnak az alternatív energiáról. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a biomasszát, mint megújuló energiaforrást a megkérdezettek csupán 7,6 százaléka ismeri. Az ilyen és ehhez hasonló adatok is mutatják, hogy komoly eltérés van a környezet által kínált lehetőségek és ezek ismerete között. A tájékoztatás ezért is nagyon fontos, az érintettek informálása olyan megoldásokról, amelyek nemcsak a környezetet védik, hanem a pénztárcát is óvják. Előbb azonban országos szintű felmérések szükségesek a terület energiaigényeiről. Vitathatatlan tény, hogy a ma legtöbbet használt energiaforrások egyszer ki fognak apadni. Ezért mindenkinek közös érdeke, hogy új energiaforrásokat keressünk, és olyan módszerekkel termeljük ki, hogy ne vesszenek el eddigi erőforrásaink sem. A Global Eco Energy-nek a biomassza termelésével ez a célja. A belőle készült üzemanyag ártalmatlan, ugyanis az összes felhasználása során kibocsátott szén-dioxidot a növények felhasználják, ráadásul a fotoszintézis során még több biomasszát termelnek. A biomasszával való fűtés is egyre olcsóbb, mivel az üzemanyag piaci verseny lejjebb kényszeríti az árakat. Ráadásul így még a szeméttelepek is hasznos energiaforrássá válhatnak.

Ajánlott tartalom

Három hetes késés az elszámoló számlák kézbesítésében

Az E.ON Hungária Csoport sikeresen befejezte az informatikai átállást, így szerdától érkeznek az MVM Next elszámoló számlái az érintett ügyfeleknek.