A szélenergia potenciálisan olyan tartalékokkal rendelkezik, amellyel képes lenne az egész világ energiaszükségletét kielégíteni – ezt a következtetést vonta le Kate Marvel, az amerikai Lawrence Livermore National Laboratory munkatársa vezette kutatócsoport. (Aiolus News)

Szélenergiát az egész világnak!

A Nature Climate Change-ben megjelent tanulmány szerint e téren különösen hatékonyak lennének az atmoszferikus turbinák, amelyek átalakíthatják a nagy sebességű szeleket energiává, mert ez hatékonyabb lenne, mint a szárazföldi, vagy a tengeri szélgenerátorok működése. A kutatók számításai szerint – csak geofizikai korlátokat figyelembe véve – a felszíni szelekből mintegy 400 terawattóra energiát lehetne termelni, szemben az atmoszferikus szelek 1800 terawattórájával. Hiteles adatok szerint ma a Föld energiaszüksége 18 terawattóra. Ami azt jelenti, hogy a felszíni szélturbinákkal a jelenlegi igények 20-szorosát, az atmoszférikusokkal 100-szorosát lehetne termelni. Az elmélet megvalósulásának azonban az lenne a feltétele, hogy a szélgenerátorokat egyenlően osszák szét a Föld egész felszínén, ne csupán néhány régióra korlátozva. A geofizikai megvalósíthatóság adott, a több már csak az emberi találékonyságokon és az anyagi terheken múlik…

Ajánlott tartalom

Gázkitermelési érdekeltségeket vásárolt a Mol

A Mol megvásárolta a az O&GD Endrőd környéki gázmezőit és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrát - közölte a Mol az MTI-vel.