Autókat hajthat a whiskypárlás melléktermékéből előállított butángáz

Autók üzemanyagául fog szolgálni a whiskypárlás mellékterméke – erről kötött megállapodást egy skót szeszfőzde és egy egyetem.

A két fél a pertshire-i Tullibardine lepárló és az edinburgh-i Napier Egyetem. Utóbbi bioüzemanyag kutatóközpontja szolgál a módszerrel, amely az italgyártás melléktermékéből baktérium hozzáadásával és erjesztéssel butánt gerjeszt, a gáz pedig gépkocsik üzemanyagaként használható. A whiskyfőzés alapanyagának 90 százaléka nem whiskyként kerül ki a szeszfőzdékből, hanem főként seprőként, amely gazdag cukorban. Eddig sem ment veszendőbe, trágyának és marhatakarmánynak használják. A szeszfőzdének ugyanakkor évi negyedmillió fontjába került megszabadulni tőle – adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap.

Ajánlott tartalom

5. helyen zárt a HUMDA Lab az Abu Dhabi Autonomous Racing League önvezető autóversenyen

A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó kutatóintézet, a HUMDA Lab csapata fantasztikus eredménnyel, 5. helyen zárt az április 27-i Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL) önvezető formulaautós versenyen, amelyen világszinten is elismert egyetemek és kutatóközpontok csapatai indultak. Az izgalmas viadalt a müncheni műszaki egyetem csapata, a TUM Motorsport Team nyerte.